Miliardář Zdeněk Bakala koupil dům na Hradčanech, kde bude sídlit Knihovna Václava Havla. Informaci ČTK potvrzují výpis z katastru nemovitostí i slova ředitele knihovny Martina C. Putny. V domě na Loretánském náměstí dříve žila například manželka prezidenta Edvarda Beneše. Bakala je předsedou správní rady knihovny.

"Ano, to místo už je stanoveno. Jeho rekonstrukce vypadá zhruba na rok, rok a půl," řekl včera ČTK literární teoretik a ředitel knihovny Putna. Budovu si podle své mluvčí Sabiny Tančevové už osobně prohlédl i exprezident Havel, který v tyto dny mimo Prahu režíruje film Odcházení podle vlastní divadelní hry. "Je rád, že je už nové a trvalé místo pro knihovnu určeno a že je ve výborné lokalitě," doplnila Tančevová.

Bakala před květnovými volbami sponzoroval všechny tři strany nynější vládní koalice. Je také koproducentem nyní vznikajícího filmu, který někdejší prezident režíruje. Patří mezi spoluzakladatele diskusního sdružení Lípa, jehož členy byla řada významných politiků a byznysmenů.

Knihovna Václava Havla, založená po vzoru prezidentských knihoven v USA, si podle svých internetových stránek klade za cíl dokumentaci, výzkum a propagaci života, díla a myšlenek někdejšího československého a českého prezidenta.

Shromažďuje proto nejrůznější záznamy, které se tohoto politika, dramatika a někdejšího významného disidenta týkají. V knihovně by také měla být pořádána různá diskusní setkání.

Instituce dosud neměla stálé sídlo, před několika lety podle médií například jednala s ministerstvem kultury o využití jeho budovy v Liliové ulici, kde sídlí pracoviště Národního památkového ústavu. Z projektu, který tehdy dostával "konkrétní obrysy", ale nakonec sešlo, ačkoliv se nacházel nedaleko kostela sv. Anny na Starém Městě, kde nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových vytvořila "mezinárodní duchovní středisko" Pražská křižovatka.

Významný finančník Zdeněk Bakala dnes prostřednictvím průmyslových skupin RPG a NWR spoluvlastní černouhelné doly OKD, podniká v dopravě a realitách. Je také vlastníkem vydavatelství Economia, které vydává mimo jiné Hospodářské noviny. Dům pro Knihovnu Václava Havla podle výpisu z katastru nemovitostí ale koupil přímo na své jméno.

Dvoupatrová, původně renesanční budova U Drahomířina sloupu je pojmenována podle sloupu, který až do roku 1788 stál před domem a na němž byl vylíčen osud matky svatého Václava. Majitelem domu byli Černínové a později hrabě František Josef Šlik.

V novodobých dějinách zde bydlela vdova po prezidentu Benešovi Hana. V reprezentativním bytě s třípatrovou věží a rozlehlou terasou v zadním traktu domu pobývala až do své smrti v prosinci 1974.KNIHOVNA
Dům u Drahomířina sloupu na Loretánském náměstí koupil Zdeněk Bakala pro Knihovnu Václava Havla.
FOTO: ČTK

Související