Humanitární krize

Chybí pitná voda

Sedm dní od chvíle, kdy provincii Chajbar postihly ničivé záplavy , volají tisíce lidí po jídle, pitné vodě a přístřešcích. Nad oblastí se vznáší hrozba humanitární krize velkých rozměrů. Záplavy postihly zhruba milion lidí, počet obětí se odhaduje na nejméně 1500. Obnova regionu potrvá přinejmenším půl roku.

Nebezpečí epidemií

Odhadem 100 tisíc lidí, převážně dětí, už bylo nakaženo zažívacími chorobami - průjmy, úplavicí či cholerou. Pákistánské úřady vyslaly do oblasti desítky lékařských týmů. Zaplavené vesnice čekají na evakuaci a přísun potravin.

Zkouška vlády

Pro pákistánský kabinet představuje přírodní katastrofa velkou výzvu. Politici z Islámábádu čelí kritice, že na povodně zareagovali až příliš pozdě. Ve chvíli, kdy vláda vede složité boje proti islamistům z hnutí Tálibán na pákistánském území, je pro ni další odliv důvěry lidí nebezpečný.

Když přišlo svítání, Fajsal Islám sedl na kraj vozovky. Jediné místo, které v jedné z vesnic v severovýchodní pákistánské provincii Chajrab Pachtunchvá, zůstalo suché.

Katastrofální záplavy, nejhorší v historii Pákistánu, jinak stihly strhnout či zaplavit vše, co bylo v dosahu živlu. Fajsal spolu s dalšími vesničany nyní čeká, až dorazí vládní pomoc. Zatím marně.

U lidí sílí vztek. Úřady přitom tvrdí, že vyslaly do postižených oblastí desítky lékařských týmů.

"Naší prioritou je evakuovat pacienty na bezpečné místo," řekl agentuře Reuters Saíd Záhir Alí Šáh, ministr zdravotnictví severozápadní provincie. Odhaduje, že nakažlivými nemocemi bylo postiženo už kolem 100 tisíc osob.

Vesničany ale jeho slova nezajímají. "Lidé tu umírají žízní, zatímco jim nad hlavami létají ministři ve vrtulnících," zlobí se Muhammad Avais z předměstí Péšávaru.

Pomoc nepřichází

Na místě pomáhají tisíce pákistánských vojáků a záchranářů. Snaží se rychle rozdělovat pitnou vodu, potraviny a zdravotnický materiál.

Rozsah katastrofy je ale hrozivý, pomoc tak dosud na mnohá místa nedorazila. Mnoho lidí z postižených oblastí má proto pocit, že na ně vláda úplně zapomněla.

"Toto je jediné oblečení," které mi zůstalo," ukazuje Fajsal své potrhané tričko a zablácené kalhoty. Stojí mezi tisíci dalších stejně postižených vesničanů a hlasitě kritizuje vzdálenou vládu v Islámábádu. Má pocit, že úřady jsou dokonale neschopné. "Kdyby alespoň přivezli nějaké stany," řekl rozzlobený Fajsal zpravodaji britského listu Independent.

Povodeň si vybrala oběti v regionu na severovýchodě, nejchudším místě Pákistánu. Velká voda a sesuvy půdy jen prohloubily problémy odlehlého místa. Poškozeno bylo 30 tisíc domů, své domovy musely opustit dva miliony lidí.

Klíčová silnice, která spojuje Pákistán se severovýchodním regionem a sousedním Tibetem, byla otevřena pár hodin. Vzápětí ji znovu uzavřeli. Na mnoha místech hrozí sesuvy půdy. Půda je promáčená tropickými lijáky, které nadále izolují stovky vesnic.

Podle stanice BBC včera zůstávalo odříznuto od světa zhruba 27 tisíc vesničanů. Chybí jim voda i základní potraviny. Tisíce záchranářů rozdávají nezbytnou humanitární pomoc, o které ale mnohde nevědí.

"Moje rodina našla útočiště ve škole, ale pitnou vodu, jídlo ani léky jsme nedostali," říká Fahimud Dín, sedmadvacetiletý obchodník z oblasti Péšávaru. "Můj syn se infikoval cholerou, ale nikde není žádný doktor," stěžuje si.

Vláda v defenzívě

Povodně představují pro pákistánskou vládu těžkou zkoušku. Vláda se potýká s vleklou válkou s islamistickým hnutím Tálibán, která si v posledních létech vyžádala už tisíce obětí. Ideální nejsou ani vztahy se západními spojenci. V uplynulém týdnu se například Islámábád dostal do vážné diplomatické roztržky s novým britským premiérem Davidem Cameronem, který obvinil Pákistán z exportu terorismu.

Vláda nutně potřebuje ukázat, že má situaci pod kontrolou. Zřejmě si nemůže dovolit odmítnout nabízenou velkorysou pomoc. Miliony dolarů nabízejí zemi Evropská unie, OSN, USA i Čína.



PO ZÁPLAVÁCH NEMOCI
Odhadem 100 000 lidí, převážně dětí, bylo v severozápadním Pákistánu nakaženo zažívacími chorobami či cholerou v důsledku největších záplav v dějinách země. Počet obětí povodní již přesáhl 1500.
foto: ČTK/AP