Primátor Plzně Pavel Rödl po 19 letech končí v ODS. V komunálních volbách bude kandidovat jako nezávislý do městského zastupitelstva za stranu Občané.cz, kde bude lídrem. Oznámil to v pondělí večer na oblastním sněmu strany. Funkci primátora, kterou získal díky ODS, předčasně složit nechce. Důvodem odchodu jsou poměry v komunální politice, zejména uvnitř plzeňské ODS, uvedl.

"K rozhodnutí odejít ze strany jsem dospěl ve chvíli, kdy jsem se rozhodl přijmout nabídku strany Občané.cz. Nabídku jsem přijal proto, že situace v ODS se podle mého názoru neustále horší," řekl primátor novinářům. Odchodem opouští i funkci místopředsedy plzeňské ODS. Ještě v květnu Rödl avizoval, že je unaven komunální politikou a do voleb nebude kandidovat za žádnou politickou stranu včetně své domovské ODS.

Dle Rödla ještě před čtyřmi lety, kdy nastupoval na post primátora, se o kandidátce diskutovalo na úrovni místních sdružení, předsedům sdružení se dařilo prosazovat odhlasované věci. Lidí, kteří byli zapojeni do diskuze, bylo více. V Plzni však prý převzala postupně moc jen některá sdružení. "Ta věc se změnila tak, že už o tom, kdo a jak bude kandidovat, rozhodují v Plzni dva tři lidé," řekl Rödl.

Konkrétní jména neuvedl, v Plzni se ale mluví o tom, že stranu a s ní i radnici fakticky ovládají místopředseda plzeňské ODS a člen výkonné rady Roman Jurečko a dále Petr Štrunc a Radim Kopáček. Uvnitř plzeňské ODS už údajně nejde o diskuzi, ale o to, kdo má jak zvednout ruce. Na sněmech se prý volí jen "něčí" lidé, tedy lidé, "kteří budou poslouchat".

Jedním z dopadů této situace a současně problémem Plzně je podle Rödla propojení politiky s podnikáním a klientelismus. Důsledky dění v ODS mohou být podle primátora pro město poměrně nepříjemné.

Předseda plzeňské ODS Jiří Šneberger ČTK řekl, že odchod Rödla není nic příjemného. "Je to ale jeho rozhodnutí, které akceptujeme, nemůžeme ho přemlouvat ani prosit," uvedl. K situaci uvnitř strany se nevyjádřil.