Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád je připraven k přímému jednání s americkým protějškem Barackem Obamou. Chce se s ním sejít před televizními kamerami a jednat o světových problémech. Prezident státu, který třicet let neudržuje s USA diplomatické styky, to v pondělí řekl v Teheránu.

Podle Ahmadínežáda by se schůzka mohla konat v září, kdy bude íránský prezident v New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN.

Íránský prezident je ve funkci od roku 2005 a podobné setkání s americkým prezidentem navrhl už několikrát. Washington, který Teherán podezírá z tajné výroby jaderné zbraně, to vždy odmítl.

"Doufejme, že koncem léta budu na zasedání Valného shromáždění OSN. Budu připraven jednat s panem Obamou, samozřejmě před novináři. Předložíme svá řešení světových záležitostí, abychom se přesvědčili, které z nich je lepší," řekl Ahmadínežád.

Když podobné návrhy odmítl v minulosti Obamům předchůdce George Bush, tvrdil Ahmadínežád, že to bylo ze strachu.
Ahmadínežád ve svém projevu také zesměšňoval sankce, kterými Rada bezpečnosti OSN a některé západní země trestají Írán za jeho jaderný program. "Říkají, že na nás uvalí sankce. Ať to udělají. Kolik jich vydali dosud? Čtvery? Jen ať jich na nás uvalí 4000," řekl Ahmadínežád za velkého potlesku přítomných.

Americká politika je podle něj založená na kolonialismu a "zákonu džungle", zatímco Írán je podle něj připraven k jednání na nejvyšší úrovni založeném na spravedlnosti a respektu.
Související