Neobvykle horké počasí posledních týdnů si v Rusku vybírá další daň. V okolí Moskvy vypukly obrovské požáry, která zachvátily plochy lesů čítajících až 90 tisíc hektarů poblíž Voroněže, Vladimiru a Rjazaně a vyžádaly si nejméně 23 mrtvých. Ruské ministerstvo zatím počet obětí nechtělo uvést.

Popelem lehly stovky domů a evakuovány musely být tisíce obyvatel. Požáry propukly poté, co už několikátý týden přesahují v centrálním Rusku denní teploty 40 stupňů Celsia.

Do oblasti mají nyní po rekordně dlouhém období veder a sucha přijít vytrvalé deště. Moskva se zatím kvůli kouři dusí smogem

Stovky domů na popel

Do postižených regionů už vláda poslala několik ministrů, aby posoudily škody a aktuální potřeby zdejších obyvatel. Podle BBC požáry srovnaly jen ve Voroněži se zemí více než tři stovky domů.

Již během čtvrtka voroněžská radnice nechala evakuovat několik dětských letních táborů a hlavní městskou nemocnici. Evakuace se dotkla asi 2500 lidí.

Kolem 1500 osob pak bylo evakuováno z obcí u města Rjazaně, které leží necelých 200 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Při likvidaci ohně pomáhá armáda, práci ale ztěžuje silný vítr, který dosahuje rychlosti až 80 kilometrů za hodinu.

V okolí města Nižnij Novgorod bylo evakuováno přes 1600 lidí, plameny zde spálily 505 domů. Do oblasti dnes přijel ruský premiér Vladimir Putin. Zcela shořela obec Verchňaja Vereja, kde lehlo popelem přes 340 domů.

 

Požáry trápí také Vladimirskou a Moskevskou oblast. V první shořelo podle úřadů 72 a ve druhé 59 domů.

Úřady do boje s plameny v centrálním Rusku dodatečně vyslaly další hasičské jednotky a 16 letounů a helikoptér. Ruský prezident Dmitrij Medveděv nařídil vládě, aby v této věci podnikla další bezodkladné kroky a aby vyčlenila peníze na odstraňování škod.

Související