Zatímco letos si ještě policisté ani hasiči asi nepohorší, příští rok už poklesu jejich platů nikdo nezabrání. Koalice totiž rozhodla, že pro příští rok sníží objem platů pro všechny veřejné zaměstnance o 10 procent. A ministerstvo vnitra teď vůbec poprvé přiznalo, že bez snížení platů hasičů a policistů to nepůjde.

"Do platů chceme sáhnout co nejméně, ale o nějaké to procento se bohužel budou muset mzdy snížit," říká v rozhovoru pro HN Světlana Kubíková, ekonomická náměstkyně ministra vnitra Radka Johna.

HN: Ministerstvo vnitra hospodaří s rozpočtem 60,2 miliardy. Z toho jde 35,5 miliardy na platy a pojištění, takže vám zbývá skoro 25 miliard. Proč z toho nejde ušetřit 1,24 miliardy, jak chtěl ministr financí?

Od těch 25 miliard ještě musíte odečíst osm miliard na výsluhy a další sociální výdaje. A když od toho odečtete ještě 2,5 miliardy na spolufinancování z evropských fondů, tak jsme na nějakých 14,5 miliardy. Z toho jde 6,8 miliardy do policie a zbývá vám necelých osm miliard. A tyto peníze mají do poslední koruny svého adresáta.

HN: Dobře, ale i z osmi miliard by šla spousta peněz ušetřit. Opravdu by nebyla jiná alternativa než škrtat ve mzdách hasičů a policistů?

Musíme jít nejdřív po velkých částkách, protože dočišťováním drobotin nic neušetříme. V červenci toho můžeme pozastavit jen velmi málo. Ušetřit víc než 1,2 miliardy bez toho, abychom sáhli na platy policistů, to si skutečně neumím představit.

HN: My jsme spočítali, že pokud by vláda ještě letos trvala na snížení rozpočtu ministerstva vnitra o 1,2 miliardy a vy je vzali na platech, tak by se musely platy snížit minimálně o čtyři procenta...

My bychom se samozřejmě ještě pokusili ušetřit jinde, neobsazovali bychom volná místa, ale pokud bychom museli ušetřit 1,2 miliardy, tak by to musel být pokles víc než čtyři procenta, protože pokud by to třeba platilo od 1. října, tak musíte ty peníze ušetřit za pouhé tři měsíce. A ten zásah by byl podstatně hlubší, než když to rozpočítáte na celý rok.

HN: Jednou z cest, jak byste mohli ušetřit, a přitom nesahat na platy, ale přece může být propouštění. 

Z propouštění bych úplně vynechala hasiče a policisty, protože tam je to velmi složité. Mají buď nárok na výsluhy, nebo na vysoké několikaleté odstupné. Tam nic moc neušetříte. Pokud jde o civilní zaměstnance, tak u nás na ministerstvu se už za ministra Langera snižovaly stavy o tři procenta ročně. Za ministra Peciny to pokračovalo a velký prostor pro propouštění už není.

HN: Ministr financí Miroslav Kalousek nám řekl, že je ochotný vám z té 1,2 miliardy až polovinu vrátit. Těch 600 milionů byste už byli schopni ušetřit, abyste nesáhli do platů?

Ano, to by šlo ještě bez škrtů v platech. Vždycky budeme muset na něco sáhnout, uměli bychom zastavit některé investice, na něž ještě nejsou smlouvy, ale půlmiliarda by byla řešitelná bez snižování platů.

HN: Příští rok musíte ušetřit na provozu zhruba 4,8 miliardy. Jak to chcete udělat, když už teď máte problém ušetřit jedinou miliardu?

Pokud by to bylo snížení oproti původní výši letošního rozpočtu, tak to zvládneme. Je to prostě nutnost.

HN: Počkejte, ale to už přece budete muset sáhnout do mezd.

Ano, ono se počítá předběžně s tím, že se sníží objem mezd o 10 procent. Já předpokládám, že to půjde z tarifních mezd.

HN: Takže příští rok klesnou policistům i hasičům platy o 10 procent? 

Takhle bych to nechtěla říct. Oproti loňskému rozpočtu už jsme letos procento platů vzali, budeme se muset pokusit ušetřit na neobsazování volných míst, k tomu určitě přistoupíme k reorganizaci. U policie máme plánovaný stav, takže by se nenabíralo. A pak až uvidíme, jak budeme muset sáhnout na platy.

HN: Dobře, ale můžete se příští rok snížení platů policistů a třeba i hasičů vyhnout? Světlana Kubíková, ekonomická náměstkyně ministra vnitra

Celých 10 procent se do snížení platů nakonec promítnout nemusí. Do platů samozřejmě chceme sáhnout co nejméně, takže hledáme všechny možnosti úspor. Ale o nějaké to procento se bohužel budou muset platy snížit. Ale to si řekla celá vláda. Mně to svým způsobem přijde sociálně nejspravedlivější, protože se to týká úplně všech veřejných zaměstnanců.

HN: Dejme tomu, že se vám snížení platů policistů nebo hasičů povede stlačit třeba na sedm nebo osm procent. Už víte, co by to udělalo s odchody třeba u policistů?

To teď není možné odhadnout. Na jednu stranu je dobré mít práci, i když bude nižší plat, na druhé straně policisté mají možnost využít výsluh a my dnes zaměstnáváme 15 tisíc policistů, kteří mají na výsluhy nárok. A ti všichni si mohou spočítat, že když budou mít nižší plat, tak potom dostanou také nižší výsluhy, a to by mohlo vést k odchodům. Proto budeme dělat všechno pro to, aby klesly mzdy co nejméně.


SOLIDÁRNÍ POKLES
Náměstkyně ministra vnitra Světlana Kubíková považuje snížení platů u policie a hasičů za férové. "Týká se to všech veřejných zaměstnanců," vzkazuje jim.
FOTO: HN - HANS ŠTEMBERA