Většina Čechů by si při čerpání hypotečního úvěru zvolila pevnou úrokovou sazbu.

Mezi lidmi, kteří si chtějí vzít hypotéku v následujícím roce, by mělo zájem o fixní sazbu celkem 73 procent klientů. Proměnlivou variabilní sazbu by si vybralo 18 procent žadatelů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Factum Invenio pro Hypoteční banku.

Variabilní úroková sazba se může v čase měnit v závislosti na vývoji sazeb na mezibankovním trhu, fixní úrokové sazby zůstávají v průběhu předem stanovené doby fixace neměnné.

Mezi respondenty, kteří už hypotéku mají, by fixní sazbu nyní volilo 80 procent dotázaných, 17 procent by si raději vzalo úvěr s variabilní sazbou.

Lidé s vysokoškolským vzděláním přitom zvažují podle průzkumu variabilní úrokovou sazbu častěji než ostatní respondenti.

"Průzkum potvrdil, že variabilní sazba u hypoték není pro každého. To, že jsou jí více otevření lidé s vysokoškolským titulem, je vcelku logické. Jim je variabilní sazba určena, mají většinou vyšší příjem, který jim umožní mít dostatečnou rezervu pro případné navyšování měsíčních splátek. Jistotu ohledně výše splátky pak preferují především rodiny středoškoláků," komentoval výsledky průzkumu společnosti Factum Invenio šéf Hypoteční banky Jan Sadil.

Podle statistik Fincentrum Hypoindexu si hypotéky s variabilní úrokovou sazbou během několika měsíců, kdy je tuzemské banky nabízejí, vydobyly téměř sedmiprocentní tržní podíl.

Průměrná výše úrokové sazby u hypoték s variabilním úročením byla v červnu 3,78 procenta, průměrná výše úvěru činila 2,033 milionu korun.