Agentura Isifa

200 obrazových agentur
z celého světa zastupuje Isifa primárně na českém a slovenském trhu. Nyní má 22 zaměstnanců.

600 stálých zákazníků
odebírá od agentury fotografie a videozáběry. Jejich cena se pohybuje od stovek korun až po statisíce.

77 milionů korun
utržila Isifa v roce 2007. Většinu peněz přeposlala majitelům autorských práv a před zdaněním vydělala 127 tisíc korun.

Majitelé firemních webových stránek s českou doménou by si měli začít dávat pozor, zda mají licenci k ilustračním fotografiím použitým v jejich prezentacích. Společnost Isifa, která v Česku distribuuje fotografie stovek fotoagentur, totiž před několika měsíci začala používat software od izraelské společnosti Corrigon, který je schopen prohledávat internetové stránky a srovnáním s databází Isifa najít fotky použité bez autorských práv.

Kdo bez licence použije fotografie z Isify, může se dočkat nemilého překvapení. Jako se stalo Michaelu Rostockovi z pražské společnosti Venture Investors. Do jeho firmy minulý týden dorazil dopis od Isifou najaté společnosti Logicall, v němž mu firma oznamuje, že na internetových stránkách vicf.cz "byly dohledány fotografie, ke kterým není evidována platná licence". Firma dále žádá uhrazení bezmála šedesáti tisíc korun do sedmi dnů.

"Fascinuje mě ta krátká lhůta. Je léto, spousta lidí je na dovolených a malá firma může termín snadno zmeškat," stěžuje si majitel Venture Investors, kterému se dále nelíbí, že škoda je stanovena arbitrárně. Šedesát tisíc korun má přitom firma zaplatit za použití tří ilustračních fotografií na firemních stránkách, které nemají velkou návštěvnost.

Kolik dalších?

Rostock připouští, že licenci na použití fotografií v ruce nedrží. Ale ve stejné situaci se může ocitnout mnoho jiných firem, které si nechaly vyrobit stránky specializovanou firmou. "Dělala to pro nás společnost, která tvrdí, že fotografie získala legálně. Ani nás nenapadlo prověřovat, zda za fotografie něco zaplatila," vysvětluje Rostock.

Ladislava Mezgerová, která ve společnosti Isifa řídí prodej, však říká, že oznámení zaslané společností Logicall je výstrahou, která má vést k nápravě. Tu nevidí primárně v uhrazení šedesáti tisíc korun, ale ve sjednání dohody. "Chceme jen dosáhnout toho, aby byla ochráněna autorská práva k fotografiím. Naše priorita je uzavřít obchod," říká.

Důležité podle ní je, aby se hříšník rychle přihlásil a projevil vůli jednat. Společnost Logicall má podle jejích slov za úkol nasměrovat ho do Isify. Rostock však tvrdí, že v Isifě se s ním nikdo bavit nechtěl.

Agentura ho prý odkázala zpět na společnost Logicall, která trvá na splacení šedesáti tisíc korun. "Právník nám řekl, abychom peníze zaplatili. Jinak nám hrozí, že nakonec budeme muset platit mnohem vyšší částku," tvrdí Rostock.

Podle majitele společnosti Isifa George Hodka však nakonec případ skončí dohodou s autorem webových stránek vicf.cz, s nímž už prý agentura jedná.

Ani to však Rostocka neuklidňuje. "Nic to nemění na tom, že Isifa využívá zákon k tomu, aby provokovala lidi," říká.

Hodek oponuje, že tvrdý přístup je nezbytný. "Sedmidenní lhůtu jsme zvolili tak, aby vedla protistranu k rychlému jednání. Měli jsme totiž zkušenost, že časově benevolentnější výzvě protistrana přikládala menší význam, případně na ni nereagovala vůbec," říká.

Podobných případů eviduje Isifa stovky. Částka, kterou agentura vymohla, však podle Mezgerové není velká. "Ve vztahu k našim tržbám jsou to promile," říká. Z prodeje autorských práv k fotografiím přitom Isifa ročně utrží desítky milionů korun. Podle poslední zveřejněné účetní závěrky za rok 2007 Isifa utržila 77 milionů korun.


STOVKY PŘÍPADŮ
Zástupci agentury Isifa tvrdí, že registrují stovky případů, kdy firmy zneužily na svých webových stránkách její fotografie a nezaplatily za jejich licenci. Isifa si na ně chce nyní posvítit.
foto: Shutterstock

Související