Spojené státy už od začátku války v Afghánistánu tvrdí, že nemají přesné informace o tom, kde se ukrývá hlava teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin. Utajované dokumenty, které tento týden zveřejnil internetový server WikiLeaks však hovoří o opaku.

Podle jednoho z dokumentů se bin Ládin v srpnu roku 2006 zúčastnil setkání teroristických předáků v pákistánské Kettě. Zde měl podle zpráv rozvědky plánovat sebevražedné útoky v Afghánistánu. Na organizaci atentátů tu měl spolupracovat i s hlavou Tálibánu Mullou Umarem.

Necelých 200 dokumentů se také týká speciální americké jednotky Task Force 373, která měla za úkol vyhledávat a zneškodňovat velitele Al-Káidy a Tálibánu v Afghánistánu.

Američané z rozsáhlého úniku tajných informací vyjádřili znepokojení, jejich autenticitu ani pravdivost ale nepopírají.

Prezident Barack Obama je znepokojen masivním únikem citlivých informací, avšak soudí, že zveřejněné dokumenty neobsahují nic, co by už nebylo předmětem diskusí. Připustil, že záležitost "může případně ohrozit jednotlivce nebo průběh některých operací".

"Dokumenty obsahují tajemství, která by se neměla veřejně šířit a která mohou ohrozit naše operace a jednotky v Afghánistánu," řekl mluvčí Pentagonu Geoff Morrell. Americké ministerstvo obrany včera zahájilo rozsáhlé pátrání po původci úniku více než 90 000 tajných dokumentů.

Hlavním podezřelým v případu je zpravodajský analytik americké armády Bradley Manning, jenž byl již tento měsíc obviněn z úniku tajných informací. Vyšetřovatelé podle deníku The Wall Street Journal zkoumají jeho počítače.

Podle deníku The Washington Post však únik tajných dokumentů vývoj afghánského konfliktu neovlivní. Jde prý skutečně o zprávy s nízkým stupněm utajení, k nimž mají přístup tisíce vojáků a které neobsahují skutečně závažné informace.