Evropská komise schválila bez podmínek převzetí amerických aerolinek Continental Airlines leteckou firmou UAL, která je mateřskou společností aerolinek United Airlines.

Spojením v hodnotě 3,17 miliardy USD (zhruba 61,2 miliardy Kč) vznikne největší letecká společnost na světě.

UAL a Continental oznámily plány na spojení v květnu. Spojení chtějí dokončit ještě v letošním roce. Americké antimonopolní úřady dohodu ještě prověřují, vyjádřit by se k ní měly příští měsíc. Někteří američtí senátoři však již spojení kritizovali, protože podle nich negativně ovlivní zákazníky a omezí konkurenci. Kongres sice nemůže transakci zablokovat, ale může ovlivnit regulátory a veřejné mínění.

EK uvedla, že výsledkem spojení nebude výrazné zvýšení podílu aerolinek na trhu. Podle komise se aktivity firem na jednotlivých trasách převážně překrývají, jejich spojení by tak nemělo ohrožovat konkurenci na jednotlivých trasách.

Spojování leteckých společností je v poslední době velmi časté. Hospodaření aerolinek těžce poškodila recese, trápí je nestabilní ceny pohonných hmot, konkurence nízkonákladových firem. Spojením se tak snaží co nejvíce snížit své náklady. Nová firma s ročními tržbami přes 29 miliard dolarů bude létat do zhruba 370 destinací. United jsou třetím největším přepravcem v USA podle objemu přepravy. Continental Airlines jsou čtvrté největší americké aerolinie.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru