Koho kontroluje Finra (na území USA)

4700
makléřských firem

167
tisíc poboček finančních společností

Nad velkými světovými bankami opět visí hrozba žalob. Tentokrát si na hříšníky posvítil americký Úřad pro regulaci finančního průmyslu (Financial Industry Regulatory Authority, Finra).

Nejsou to ale jen banky z Wall Streetu, které jsou podezřelé z nekalostí. Kromě americké Morgan Stanley jsou totiž prověřovány i evropské bankovní domy Barclays a Credit Suisse.

Regulátory z Finra zajímá podle zprávy agentury Bloomberg, která se odkazuje na dobře informovaný nejmenovaný zdroj, zejména obchodování se zajištěnými cennými papíry (CDO) vázanými na rizikové hypotéky.

Precedens Goldman Sachs

Banky jsou vyšetřovány zejména kvůli tomu, zda nesázely na pokles těchto finančních produktů, přestože je samy vytvořily. Pokud by k tomu totiž došlo, hodnota těchto cenných papírů by klesala a klienti bank, kteří tyto produkty nakoupili, by byli poškozeni a banky by mohly být obviněny ze střetu zájmů.

Vyšetřování Finra se rovněž zaměřuje na způsob, jakým společnosti tyto cenné papíry prodávaly a jak vybíraly cenné papíry, ze kterých se tyto produkty skládají. Vyšetřovací tým Finra ale zatím proti jmenovaným bankám nevznesl v souvislosti s prodejem CDO žádná obvinění.

Vyšetřování Finra v podstatě kopíruje postup Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), která se již delší dobu zabývá pochybnými obchody se složitými cennými papíry na začátku finanční krize.

Jejím posledním úspěchem byl případ banky Goldman Sachs, která minulý týden kvůli podezření z klamání klientů právě při prodeji CDO souhlasila s mimosoudním vyrovnáním.

To ji přijde na 550 milionů dolarů (zhruba 10,7 miliardy korun), což je největší pokuta, která dosud na Wall streetu padla. Goldmani uznali, že svým klientům poskytovali neúplné informace. Z toho 250 milionů dolarů poputuje na účty poškozených klientů. IKB Deutsche Industriebank dostane 150 milionů, dalších 100 milionů britská Royal Bank of Scotland. Zbytek, 350 milionů, půjde na účet ministerstva financí.

Kvůli pochybnému prodávání CDO je ale obžalován viceprezident banky Fabrice Tourre, který oddělení obchodování s CDO šéfoval.

"Jakmile se SEC pustila do těch největších hráčů na Wall Streetu, jako je Goldman Sachs, pak chtějí i ostatní američtí regulátoři zaujmout v podobných případech stejné stanovisko," myslí si o vyšetřování Finra profesor práva Columbia University John Coffee, který se specializuje na obchodování s finančními produkty.

Všechny jmenované banky se odmítly ke zprávě vyjádřit. Morgan Stanley, která je podle hodnoty aktiv šestou největší bankou ve Spojených státech, ale již v únoru potvrdila, že poskytuje informace o obchodování s CDO kromě SEC ještě dalším regulátorům.

Pokuta pro Deutsche Bank

Finra má přitom za sebou už jedno úspěšné tažení proti evropské bance. Ve středu Finra udělila pokutu ve výši 7,5 milionu dolarů (zhruba 146,3 milionu korun) Deutsche Bank.

Podle vyšetřování Finra newyorská pobočka německé banky v roce 2006 klamala investory při prodeji cenných papírů vázaných na rizikové hypotéky, když nesprávně uváděla údaje o úvěrech se zpožděnými platbami. Právě na tato data o stavu hypotečního trhu přitom klienti banky spoléhali při vyhodnocování rizika.