Poplašné zařízení pro varování před hrozícím výbuchem na těžební plošině Deepwater Horizon bylo před neštěstím úmyslně vypnuto. Vyšetřovací komisi americké vlády to podle listu The Washington Post řekl technik Michael Williams, který na plošině pracoval.

Výbuch těžebního zařízení 20. dubna spustil nejhorší ropnou havárii v dějinách USA, po níž téměř tři měsíce proudila surovina nekontrolovaně do Mexického zálivu.

Poplašné zařízení na těžebních plošinách upozorní posádku, když se v ropném vrtu vytvoří výbušná směs plynů, která by se mohla vznítit. Posádka má v takovém případě k dispozici nástroje, jak výbuchu zabránit.

Williams vládní vyšetřovací komisi řekl, že poplašný systém byl vypnutý nejen v době havárie, ale přibližně po dobu jednoho roku před ní. Kapitán těžební plošiny prý technikovi vysvětlil, že to bylo opatření proti falešným poplachům.

Vypnuté poplašné zařízení přitom není jediným problémem těžební plošiny, které vyšetřování odhalilo. Bývalý vrchní inženýr Deepwater Horizon Stephen Bertone úřadům počátkem týdne řekl, že po dlouhou dobu byla zanedbávána údržba plošiny.

Audit ze září 2009 podle Bertoneho ukázal, že na plošině Deepwater Horizon bylo třeba opravit 390 drobných závad. Práce na nich by zabraly podle odhadů 3500 hodin. Před výbuchem se prý také plošina potýkala s výpadky elektřiny.

Těžební plošinu Deepwater Horizon si ropná společnost BP pronajala od firmy Transocean. Podle agentury AP by Bertoneho výpověď a další poznatky z vyšetřování katastrofy mohly přenést pozornost k roli, jakou firma Transocean při událostech hrála. Dosud byla z odpovědnosti za katastrofu obviňována zejména BP.

Plošina Deepwater Horizon explodovala 20. dubna a při neštěstí zahynulo 11 dělníků. O dva dny později se potopila a na hladině Mexického zálivu se vytvořila malá ropná skvrna. Po několika dnech se však ukázalo, že z poškozeného vrtu v hloubce 1500 metrů vytéká ropa do moře.