Seriál HN - Jak Nečasova vláda změní váš život?

Pondělí

Daně, platy, ceny. Komu klesnou platy a o kolik? Kdo bude platit vyšší daně? Více ZDE.

Úterý

Kdo nejvíc doplatí na škrty v sociálních dávkách? O kolik klesne podpora stavebního spoření? Více ZDE.

Středa

Jak se změní zdravotní péče? Přilepší si doktoři? Kolik zaplatíte v nemocnici nebo u specialisty? Více ZDE.

Čtvrtek

Bude založení firmy a podnikání jednodušší? Jak se změní zákoník práce a výpovědní lhůta? Více ZDE.

Pátek

Čeká učitele a studenty revoluce ve školství? Kolik stát přidá mladým učitelům? Co bude se státními maturitami? Více ZDE.

Skupina učitelů je suverénním vítězem kompromisních dohod vládní trojkoalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Zatímco ostatní lidi se musí připravit na mnohdy drastická úsporná opatření, do školství by měly přitéct nové miliardy.

Již od roku 2011 by noví kantoři a kantorky měli dostat nástupní plat nejméně 20 tisíc hrubého. Za podmínky, že se zaváží ve školství odpracovat nejméně pět let.

Velké změny v tomto čtyřletém období nového kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) čekají také vysoké školy. V roce 2012 by se měl spustit systém půjček, studentského spoření a grantů. O rok později by nově příchozí na univerzity měli začít platit školné, v maximální výši až deset tisíc měsíčně.

Jak se na připravovanou reformu školství dívají dva konkrétní lidé, učitelka a student VŠ?


Olga Kovářová Olga Kovářová

Učitelka. Je jí 31 let, učí na ZŠ Letohradská v Praze. Učitelkou je 13 let.

Zvyšování platů: "Pokud dojde k plošnému zvyšování, situace se nijak nehne. Je třeba, aby se platy stanovovaly podle odvedené práce, ne podle počtu let ve službě."

Náborový příspěvek: "Mohlo by to ve školství udržet učitele-chlapy. Ti totiž vystudují a pak zjistí, že se za to nedá vyžít. I když samospasitelné to také není. Držet někde někoho pět let, když se třeba ukáže, že k tomu není, nemusí být prospěšné..."

Srovnávací zkoušky: "Centralizované zkoušky jsou na jednu stranu dobré, protože nutí školy k tomu, aby na sobě pracovaly, ale zároveň se bojím, že to sklouzne k tomu, že se budeme učit, jak v těch testech uspět. V poslední době je tady snaha o rozvoj analytického myšlení namísto mechanického memorování a tímto se to může zase zbrzdit."

Angličtina od třetí třídy: "U nás už angličtina od třetí třídy je a funguje to dobře, dřív bych s cizím jazykem ale určitě nezačínala. Dítě se nejdříve potřebuje zorientovat, zvládnout mateřský jazyk."


Jiří Pasz Jiří Pasz

Student. Je mu 29 let. V září odjíždí studovat magisterský program do Nizozemska. Roční školné na univerzitě v Utrechtu činí 1672 eur.

Školné: "Jsem pro jeho zavedení. Částka deset tisíc korun za semestr je únosná. Myslím ale, že školné by nemělo být plošné, ale mělo by být odstupňované podle toho, jaké jsou náklady na studium."

Půjčky od vlády - až 54 tisíc ročně: "Je to dobrá cesta. Náklady na vysokoškolské studium vycházejí už nyní na osm tisíc měsíčně. Tato půjčka může být pro některé studenty dostatečná, pro jiné to ale bude málo. Co se týká studia v zahraničí, je to spíše zanedbatelná částka."

Studium v zahraničí: "Univerzita v Utrechtu odhaduje měsíční náklady včetně školného na tisíc eur. Uvítám, pokud se mi podaří dosáhnout na státní grantový program, který v Nizozemsku funguje. Program studentům umožňuje získat měsíčně určitou částku a půjčku. Pokud student školu dokončí, stát mu část půjčky odpustí. V Česku jsem obešel několik bank, které nabízejí studentské půjčky, tam ale není žádný odklad splácení. Studium v Nizozemsku tedy budu řešit úsporami, půjčkou od rodičů, mám také v plánu v zemi pracovat."


Dopad kroků vlády na vybrané sociální skupiny

Zkušení učitelé základních a středních škol

Zkušených učitelů základních a středních škol se dotkne až zvýšení platů v roce 2012. Polepšit by si měli v průměru zhruba o osm procent, což by pro ně znamenalo zvýšení hrubého platu o dva tisíce měsíčně. Další rok jim stát jejich platy zmrazí.

Mladí učitelé základních a středních škol

Chystané změny na ně dopadnou velmi výrazně. Od začátku roku 2011 chce vláda všem učitelům, kteří berou méně než 20 tisíc, zvýšit platy právě minimálně na 20 tisíc hrubého. Stejné peníze by měli od roku 2011 vydělávat i nastupující učitelé. Mladí učitelé by měli dostat přidáno v roce 2012. V průměru by si měli polepšit o dalších 1600 korun hrubého měsíčně.

Vysokoškolští učitelé

Změny, které chystá vláda, se jich zatím moc nedotknou. Na rozdíl od základních a středních škol nedostanou v příštích dvou letech vysoké školy víc peněz na to, aby mohly docentům či profesorům přidat, takže si většina vysokoškolských učitelů nepolepší. Víc peněz by mohli vysokoškolští učitelé dostat až od školního roku 2013/2014, kdy začnou vybírat univerzity školné.

Studenti středních škol

Kroky vlády na ně dopadnou výrazně. Nejpozději v roce 2012 budou všichni studenti, kteří jdou do třetího ročníku, dělat státní maturity. Studenti středních škol, kteří jdou teď z prvního do druhého ročníku, budou platit na vysokých školách a univerzitách školné. Nejméně se změny dotknou studentů čtvrtého ročníku, kteří se vyhnou státním maturitám i školnému.

Současní vysokoškoláci

Reforma vysokých škol, která počítá třeba s rozdělením škol na praktické, vzdělávací a výzkumné, se jich už nedotkne. Studium pro ně ale bude jednodušší. Na jedné straně totiž nebudou muset platit školné, na druhé straně ale budou moci využít štědrý systém půjček, který chce vláda Petra Nečase spustit od začátku školního roku. 2012/2013.

Školníci, kuchaři a další neučitelská povolání

Na kuchařky, školníky, sekretářky a další neučitelské profese dopadnou vládní kroky zdaleka nejhůř. Na rozdíl od učitelů se totiž na víc než 60 tisíc nepedagogických pracovníků ve školství vztahují tvrdé škrty Nečasovy vlády. Buď jim příští rok o 10 procent klesne plat, nebo část z nich přijde o práci.