Krkonošský podnikatel Pavel Klimeš nedávno vystavil svému obchodnímu partnerovi fakturu na 600 tisíc korun. Peníze za stavební práce od něj sice zatím nedostal, jenže i tak musel z téhle dost vysoké částky zaplatit státu DPH 120 tisíc korun. Teď už jedenapadesátiletému Pavlu Klimešovi nezbývá než se modlit, aby mu jeho obchodní partner také opravdu zaplatil. Pokud to totiž neudělá, tak o své peníze přijde.

"Přijde mi to jako nestoudnost platit daň z virtuálních peněz," zlobí se Klimeš, který vlastní stejnojmennou stavební firmu.

DPH vám vrátíme

Na nezaplacené faktury, ze kterých musí nesmyslně platit DPH, přitom v Česku doplácí desetitisíce drobných podnikatelů i stovky velkých firem. Jeden z hlavních slibů pravicové vlády Petra Nečase, který dala českému byznysu, zní přitom jasně: Prosadíme, aby stát DPH z nezaplacených faktur po určité době firmám vracel. Ministr financí Miroslav Kalousek chce tenhle návrh vládě předložit už na podzim. "Chtěl bych, aby začal platit nejdéle během roku 2011," říká Kalousek.

Nečasova vláda má ale pro podnikatele i další taháky: slibuje, že státní správa bude nejdéle od začátku příštího roku proplácet firmám faktury maximálně do 30 dní, během příštích tří let chce sjednotit výběr daní i zdravotního a sociálního pojištění do jednoho místa a úplně speciální slib má pro malé a střední podnikatele: od začátku roku 2012 jim totiž zruší silniční daň na osobní auta.

"Mám pět aut a díky zrušení silniční daně bych ušetřil 12 tisíc ročně. Nejde jen o to, že budou drobní podnikatelé platit méně, ale zároveň nebudou muset neustále vyplňovat formuláře a sledovat, kolik mají zaplatit," vysvětluje živnostník a zároveň viceprezident Unie středního stavu Jaromír Schubert.

Na euro teď zapomeňte

Zatímco za plán na vracení DPH z nezaplacených faktur nebo za snahu zrušit silniční daň živnostníci i firmy Nečasovu vládu chválí, za to, že pravicová koalice zatím nechce říct datum, kdy chce přijmout euro, ji ale velké podniky kritizují.

"Datum pro přijetí eura nám v programu vlády velmi chybí. Pokud vláda slibuje, že do roku 2013 sníží schodek veřejných financí pod tři procenta HDP, tak nic nebrání tomu, aby už dnes určila datum pro přijetí eura na rok 2015 nebo 2016. Hodně by nám to pomohlo při dlouhodobém plánování výroby a při přípravě našich dlouhodobých rozpočtů," říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Podle vlády ale není neexistence termínu eura pro české firmy tragédií. "Euro není všelék. Navíc po posledních zkušenostech s Řeckem argumentů proti euru přibylo," vysvětluje ministr průmyslu Martin Kocourek.

Pravdou je, že firmy, které zrovna nevyvážejí do zahraničí výrobky za miliony korun, neexistence pevného termínu pro přijetí eura zas až tak netrápí. "Mně osobně je jedno, kdy se přijme euro, v mém byznysu to nehraje velkou roli. Hlavně nejsem schopen předvídat, jestli to bude výhodné," říká šéf softwarové firmy Unicorn Vladimír Kovář.

Uvolníme zákoník práce

Na druhou stranu se Kovář stejně jako většina českých zaměstnavatelů docela těší na výrazné uvolnění zákoníku práce, které Nečasova vláda chystá už od začátku příštího roku. Vláda chce například firmám umožnit, aby mohly smlouvy na dobu určitou nabízet až na pět let, což je o tři roky delší doba než dnes, a navíc plánuje i citelné snížení odstupného pro lidi, kteří jsou ve firmě méně než dva roky.

Pokud bude zaměstnanec pracovat ve firmě méně než rok, bude mít od Nového roku jen jednoměsíční odstupné, pokud tam bude jeden až dva roky, bude mít dvouměsíční odstupné a jen v případě, že tam bude více než dva roky, bude mít stejně jako dnes tříměsíční odstupné.

"Liberalizace zákoníku práce je pro nás velmi důležitá. Jako stavební firma žijeme od zakázky k zakázce, a musíme proto operativně nabírat lidi. Dávat někomu odstupné například po čtyřech měsících mi přijde jako nehoráznost," říká podnikatel ve stavebnictví Pavel Klimeš.

Za nemocenskou dáte víc

A tak vlastně jediným chystaným krokem vlády, který podnikatelé kritizují, je návrh, aby firmy už od začátku roku 2011 nevyplácely nemocenskou jen dva týdny, ale o týden déle. Podnikatelé tak dají za nemocenskou svých zaměstnanců ve srovnání s dneškem o dost víc.

"Pokud mi na tři týdny onemocní člověk s průměrnou mzdou, tak za něj zaplatím o několik tisíc víc než dnes. A to se mi samozřejmě nelíbí," říká obchodník se sklem a bižuterií Jaromír Schubert.


Petr Vašek
S přispěním Michaely Mužíkové


Co čeká podnikatele. Propouštění a nabírání zaměstnanců bude snazší; stát začne živnostníkům a firmám vracet DPH z nezaplacených faktur.


Jako stavební firma žijeme od zakázky k zakázce a musíme proto operativně nabírat lidi. A dávat někomu odstupné například po čtyřech měsících mi přijde jako nehoráznost.
Pavel Klimeš, podnikatel


Jak chce vláda změnit život českým živnostníkům a podnikatelům

Zrušení silniční daně

Malí a střední podnikatelé už nebudou od roku 2012 platit silniční daň z osobních automobilů. Díky tomu ušetří ročně tisíce až desetitisíce korun. Vláda ale zatím nerozhodla, jak velkým firmám silniční daň odpustí.

DPH jen ze zaplacených faktur

Živnostníci a firmy, kterým jejich odběratelé nezaplatí fakturu, dostanou od státu zpátky zaplacenou DPH.

Odvody na jednom místě

Vláda slibuje, že během tří let sloučí výběr daní i zdravotního a sociálního pojištění.

Stát bude platit do 30 dní

Pravicová koalice slibuje, že stát, kraje i obce budou firmám a živnostníkům platit faktury nejdéle do 30 dní.

Živnostníci s podporou

Nezaměstnaný člověk, který začne podnikat jako živnostník, bude moci brát plnou podporu v nezaměstnanosti. Během pěti let ji ale bude muset státu na daních vrátit.

Nezvýšíme daně

Vláda slibuje, že živnostníkům ani firmám po celé čtyři roky své existence nezvýší daně. Podniky však budou muset platit zaměstnancům nemocenské dávky o týden déle než dnes.

300 hodin

Zákoník práce

Firmy budou moci od ledna nabídnout lidem práci až na 300 hodin ročně, aniž by za to musely platit zdravotní či sociální pojištění. Dnes mohou bez pojištění odpracovat 150 hodin.


"Čím více se liberalizuje zákoník práce, tím lépe"

Pavel Klimeš

Je mu 51 let, jeho stavební firma Klimeš a společnost Veselý výlet, zaměřená na cestovní ruch, zaměstnávají 35 lidí.

Státní správa bude živnostníkům platit do 30 dní:

"To bychom uvítali. Teď jsme totiž byli v jednom výběrovém řízení a řekli nám, že splatnost faktur bude 90 dní. To je zátěž, když musíme všechno platit průběžně."

Vracení DPH z nezaplacených faktur:

"Teď jsem zrovna musel uhradit DPH z 600 000, které jsem nedostal. Přijde mně jako nestoudnost platit daň z virtuálních peněz."

Daně a pojištění placené na jednom místě:

"To by bylo praktické, ale já bych spíš uvítal, kdyby se to celé platilo dohromady jako jedna daň. Snižují se jen přímé daně, ale pojištění, které je největší zátěží, se nemění."

Euro:

"Jsem ve specifické situaci - část zisku mám i z provozování směnárny. I tak bych se toho ale radši vzdal, protože vidím, že tratíme jinde. Zahraniční klienti - hlavně na konci pobytu - nakupují méně, protože se jim už nechce rozměňovat další peníze."

Liberálnější zákoník práce:

"Liberalizace je hodně důležitá. Stavební firma žije od zakázky k zakázce a musí proto operativně nabírat lidi. Dávat někomu odstupné například po čtyřech měsících mi přijde nehoráznost."

Proplácení nemocenské po dobu tří týdnů:

"To je nepříjemné. V našem sektoru máme často problémové zaměstnance, které si neohlídáme."


Vladimír Kovář

Je mu 38 let, jeho softwarová společnost Unicorn zaměstnává 1028 lidí.

Státní správa bude živnostníkům platit do 30 dní:

"Můj obrat ve státní správě je minimální - někde pod třemi procenty z celku, takže je mi to v podstatě jedno. Ale obecně je to určitě dobrý trend."

Vracení daně z přidané hodnoty z nezaplacených faktur:

"To je důležitá věc. Platit z peněz, které nemáte, 20 procent je hodně. A někdy to i převyšuje zisk. Jen aby to ale zase někdo nezačal zneužívat."

Daně a pojištění placené na jednom místě:

"To by bylo určitě vítané zjednodušení. Vždy, když se něco vyřizuje na více místech, je to složité."

Euro:

"Mně osobně je jedno, kdy se přijme euro, v mém byznysu to nehraje velkou roli."

Liberálnější zákoník práce:

"Čím víc se liberalizuje, tím lépe. A lidé by se kvůli tomu o práci bát určitě neměli, když bude trh flexibilnější, tak to neznamená, že nebude práce, jen se bude síla přelévat podle potřeby. Teď u nás například vidíme, že dobře funguje IT, ale oproti tomu zase krachuje textilní průmysl."

Proplácení nemocenské po dobu tří týdnů:

"U nás ve firmě to příliš velký problém není. Nemocenská je pro každého finanční ztrátou, takže se všichni snaží být zdraví, zaměřovat se na prevenci."


komentáře Petra Vaška k jednotlivým dílům seriálu každý den na: http://video.ihned.cz


Seriál HN

Pondělí

Daně, platy, ceny. Komu klesnou platy a o kolik? Kdo bude platit vyšší daně?

Úterý

Kdo nejvíc doplatí na škrty v sociálních dávkách? O kolik klesne podpora stavebního spoření?

Středa

Jak se změní zdravotní péče? Přilepší si doktoři? Kolik zaplatíte v nemocnici nebo u specialisty?

Dnes

Bude založení firmy a podnikání jednodušší? Jak se změní zákoník práce a výpovědní lhůta?

Pátek

Čeká učitele a studenty revoluce ve školství? Kolik stát přidá mladým učitelům? Co bude se státními maturitami?


Dopad kroků vlády na vybrané sociální skupiny

Důchodci

Mezi penzisty není příliš mnoho živnostníků ani manažerů či majitelů firem, a proto se jich změny, které vláda chystá pro český byznys, příliš nedotknou. Část důchodců, kteří si k důchodu přivydělávají, ale určitě využije možnost odpracovat pro firmu až 300 hodin bez toho, aby museli odvést zdravotní a sociální pojištění. Dnes přitom mohou takto za rok odpracovat jen 150 hodin.

Studenti

Většina studentů nepodniká ani pravidelně nepracuje, a tak se jich chystané změny přímo příliš nedotknou. Studenti ale určitě od příštího roku využijí hlavně při letních brigádách možnost odpracovat bez placení zdravotního a sociálního pojištění až 300 hodin ročně. Po studiu by pak měli studenti vydělat na tom, že by se díky uvolnění smluv na dobu určitou mohly firmy přestat bát nabírat absolventy.

Manažeři

Změny, které chystá vláda, se jich dotknou výrazně. Manažeři dobře vedených podniků už se těší na to, že stát jejich firmám bude vracet DPH z nezaplacených faktur. Stejně tak se těší na uvolnění zákoníku práce, díky kterému budou moci snadněji nabírat i propouštět lidi. Na druhou stranu se ale budou muset vyrovnat s tím, že jejich firmy budou platit zaměstnancům nemocenské dávky o týden déle než dnes.

Živnostníci

Vládní kroky ovlivní život drobných podnikatelů velmi výrazně. Od roku 2012 ušetří tisíce až desetitisíce korun na zrušené silniční dani, nejdéle v roce 2013 budou moci zaplatit daně i zdravotní a sociální pojištění na jednom místě a stát jim už v příštím roce bude vracet DPH z nezaplacených faktur. Živnostníci, kteří mají zakázky pro stát, pak uvítají, že dostanou zaplaceno nejdéle do 30 dní.

Státní zaměstnanci

Nejvíc se jich dotknou změny v zákoníku práce. Všichni zaměstnavatelé včetně státu, krajů a obcí totiž budou moci na mnohem delší dobu než dnes dávat lidem smlouvy na dobu určitou. Čerství veřejní zaměstnanci pak dostanou při propouštění nižší odstupné. A dá se očekávat, že právě proto přijdou tito veřejní zaměstnanci při propouštění ve veřejné správě na řadu jako první.

Zaměstnanci soukromých firem

Na zaměstnance soukromých firem nejvíc dopadne reforma zákoníku práce, která už od příštího roku zaměstnavatelům umožní až na pět let nabízet smlouvy na dobu určitou. Lidé, kteří často mění zaměstnání, se pak musí připravit na to, že budou mít oproti dnešku nižší odstupné. Nejdéle od roku 2012 si s nimi také budou moci zaměstnavatelé domluvit delší zkušební dobu.