UniCredit Bank se v dubnu pustila do ostrého souboje s konkurenty. Začala potenciální klienty lákat na hypotéku s pohyblivou sazbou, která se dnes pohybuje kolem 3,83 procenta ročně, ale může kdykoli vzrůst. "Jen v prvním měsíci jsme zaznamenali obrovský zájem. Více než polovina našich nových klientů chce tento produkt," říká hypoteční specialista UniCredit Bank Tomáš Drábek.

HN: Průměrná sazba na hypotékách klesla pod pět procent. Co nutí banky snižovat úroky?

Myslím, že je to hlavně konkurence a objektivně je to i o tom, že mezibankovní sazby šly dolů, a pro snížení tak vznikl prostor. Banky, které mají strategii, že se chtějí věnovat hypotékám nebo si přinejmenším chtějí udržet podíl na trhu, tak prostoru využívají a sazby snižují. Další banky je následují a sazby klesají.

HN: Přišli jste s novinkou hypotéky bez fixace. Slyší na to Češi?

Musím říct, že jsme byli zájmem překvapeni. Produkt na trhu nějakou dobu existuje, ale faktem je, že nikdy nebyl aktivně nabízen a nestavěla se na něm úvěrová strategie. Přišli jsme s tím v dubnu a jen v prvním měsíci jsme zaznamenali obrovský zájem. Více než polovina nových klientů chce tento produkt.

HN: Přilákal vám i nové klienty?

Myslíme si, že ano. Rosteme více než trh a než jsme očekávali.

HN: Dá se to vysvětlit tím, že sazby na plovoucích hypotékách, tedy těch bez fixace, jsou v poslední době velmi nízko?

Že má produkt nižší sazbu, nemusí znamenat, že je v absolutním měřítku levnější. Jde o to, že jsme v dobách nízkých úrokových sazeb. Hypotéka bez fixace je zajímavá například pro podnikatele, kteří mají nepravidelný příjem. Mohou chtít hypotéku částečně splatit, a to dnes nejde jinak než na konci fixace. Když se podíváme na strukturu klientů hypotéky bez fixace, tak máme vyšší průměrný úvěr a velký zájem v segmentu podnikajících klientů.

HN: Neobáváte se, že až sazby stoupnou, tak řada klientů odejde?

Počítáme s tím, že klient má možnost kdykoliv přejít na fixovanou hypotéku. Pokud přijdou na fixaci v naší bance, ten přechod bude bez poplatku. Když přejdou jinam, tak je tam poplatek jedno procento.

HN: Jak myslíte, že se budou sazby vyvíjet dál?

Teď šly hodně dolů. Myslíme si, že stagnace nízko může být dlouhodobější, ale v příštích letech, možná i letos, se může stát, že vzrostou.

HN: Mohou ještě klesnout?

Vyloučené to není, ale když se podíváme na tříměsíční sazbu LIBOR, která je kolem jednoho procenta, tak ten prostor je minimální.

HN: Může při vyšších sazbách nebo při zrušení daňových výhod přibýt klientů, kteří nedokážou splácet?

Snažíme se, aby klient měl rezervu, a pokud půjde sazba nahoru, nemělo by to být pro něj likvidační.

HN: Mohou nějak daňové změny ovlivnit trh hypoték?

Nejde o málo peněz. Trh stále není žádná sláva, i když proti loňskému roku je to lepší. A tohle není dobrý signál a hypotékám to nepomáhá.

HN: Bude to mít vliv na chování lidí?

Může mít. Záleží na tom, jak člověk přemýšlí, když si bere hypotéku. Zda daňový efekt započítává do rozvahy, zda na splátky má. Určitě to pro ně je zdražení. O kolik, to záleží na konkrétní hypotéce a fázi splácení.