Žádný únos ani útěk, ale promyšlená bitva rozvědek. S takovým vysvětlením zmizení a následného návratu jaderného vědce Amírího přišel ve středu Teherán. Polooficiální agentura Fars uvedla, že Amírí byl nasazen do USA a poskytoval íránské tajné službě cenné informace z nitra americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

"Byla to bitva rozvědek mezi CIA a námi, kterou naplánoval a řídil Írán," citovala Fars nejmenovaný zdroj. "Dosáhli jsme v této bitvě různých cílů, aniž náš rival získal skutečné vítězství."

Fars dodává, že příběh "hrdinného íránského špiona", který se minulý týden vrátil domů, bude zpracován v televizním filmu.

"Snažili jsme se získat dobré informace zevnitř CIA. Když byl Amírí ještě v USA, navázali jsme s ním počátkem letošního roku kontakt a získali jsme velmi cenné informace. Vedli jsme ho a řídili," řekl zdroj íránské agentury. Aby podpořil toto tvrzení, zmínil čísla dvou poznávacích značek aut používaných CIA ve státě Virginia. Prohlásil dále, že byly identifikovány některé lokality, osoby a kontakty CIA.

Ještě více informací prý Amírí poskytl po svém návratu do Íránu, agentura AP dodává, že pro teheránský režim jsou cenné zřejmě hlavně zprávy o tom, kolik toho CIA ví o jeho jaderném programu.

Sám vědec původně tvrdil, že ho americké tajné služby unesly během jeho náboženské pouti do Saúdské Arábie, že byl v USA fyzicky a duševně mučen a že mu USA nabídly 50 milionů dolarů za to, aby v zemi zůstal.

Spojené státy naproti tomu uvádějí, že k nim vědec přeběhl z vlastního rozhodnutí, žil v USA svobodně a z vlastní vůle a sám se rozhodl vrátil domů. Podle informace amerického listu The New York Times, odvolávajícího se na americké vládní úředníky, byl Amírí řadu let informátorem CIA a během svého pobytu v USA dodal Spojeným státům "významné a původní" informace o íránských jaderných tajemstvích.