Tuzemským hypotečním bankám se nelíbí plán ministra financí Miroslava Kalouska na zrušení daňového zvýhodnění hypoték. Podle bankovních domů by zrušení podpory vedlo ke snížení poptávky po hypotečních úvěrech, zhoršila by se jejich dostupnost a mohl by klesnout i zájem lidí o koupi vlastního bydlení. Kalousek by změnu rád prosadil do nového zákona o dani z příjmu, který by měl začít platit za dva roky. Stát by tak ušetřil ročně až pět miliard korun.

Podle mluvčího ČSOB Ivo Měšťánka by ale zrušení daňového zvýhodnění hypoték znamenalo omezení dostupnosti hypoték, zejména u žadatelů s nižšími příjmy. Daňový odpočet totiž zvyšuje disponibilní příjem klienta a banka to při vyhodnocování žádosti o úvěr bere v potaz.

Jedna až dvě splátky ročně

Například při dvoumilionové hypotéce na třicet let se sazbou pět procent zaplatí klient v prvním roce na úrocích zhruba 100 tisíc korun a daňová úspora činí 15 tisíc. Po zrušení zvýhodnění by tedy měl klient ke splácení úvěru k dispozici o 1250 korun měsíčně méně. "Je tedy možné, že aby klienti dosáhli na nižší splátku, brali by si nižší úvěr nebo by si prodlužovali dobu splácení," dodal Měšťánek.

Možnost odečíst si úroky z hypotéky od daňového základu přispívá k tomu, že je pořízení vlastního bydlení dostupnější, řekla mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Klientům se tak průměrně ročně vrací jedna až dvě měsíční splátky. "Předpokládáme, že zrušení zvýhodnění by mohlo mít negativní dopad na zájem o hypotéky, potažmo pořízení si vlastního bydlení," uvedla Havligerová. Doplnila, že odpočet úroků z hypotéky od daňového základu využívá naprostá většina klientů.

"Z pohledu poskytovatele hypoték je to pro nás samozřejmě špatná zpráva, protože to o něco zhorší atraktivitu hypoték a mohlo by dojít k poklesu zájmu o hypotéky," kouvedl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

"Na druhé straně to chápeme - čím méně výjimek a odpočitatelných položek, tím přehlednější bude daňový systém. Má-li se měřit všem stejně, měla by se zrušit i podpora stavebního spoření a státní příspěvky k úrokům z hypoték," dodal.

Trh spíše skomírá

Podle mluvčí Komerční banky Moniky Klucové by zrušení daňového zvýhodnění nemělo přímý dopad na dostupnost a cenu hypoték. "Existence daňového zvýhodnění podle našich zkušeností nepatří mezi hlavní kritéria při rozhodování o tom, zda si hypotéku pořídit, nebo nikoliv. Hypoteční trh se v současné době začíná mírně oživovat, zrušení daňové podpory by tomuto oživení určitě nepřispělo, ale na druhou stranu by nemělo přispět k významnému poklesu," uvedla Klucová.

Hlavním hýbatelem dalšího vývoje podle Klucové stále zůstávají obavy zákazníků z budoucího ekonomického vývoje nebo ztráty zaměstnání: "Pokud budou obavy i nadále slábnout, oživení trhu nabere na síle."

Zájem o hypotéky je letos poměrně slabý. V květnu se sice objem nově poskytnutých úvěrů zvýšil o 4,7 procenta na 7,12 miliardy, ale byl to letos vůbec první růst. A to se meziroční údaje porovnávají s "katastrofálním" rokem 2009, kdy objem poskytnutých hypoték klesl o 39 procent na 73,85 miliardy.

Osud záměru na zrušení daňového zvýhodnění hypoték má v rukou vláda. Premiér Petr Nečas (ODS) už uvedl, že si zrušení daňového zvýhodnění hypoték dokáže představit. Nechce ale rušit daňovou podporu bydlení jako celku. Podle něj je tak možné nahradit daňové zvýhodnění hypoték univerzální odečitatelnou položkou, a to i u nájemního bydlení. O možnostech chce jednat.



14 900

korun činí za první rok splácení úspora díky možnosti odpočtu úroků zaplacených na hypotečním úvěru z daňového základu. V prvních letech splácení je úspora nejvyšší, protože největší část splátek tvoří úroky, nikoli jistina.

279 800

korun by byla hypotetická úspora za celých 30 let splácení, pokud by klient po celou dobu trvání úvěru měl stejnou úrokovou sazbu.
Zdroj: partners, hn