Zájemci o práci průvodce v muzeu v Osvětimi se mohou hlásit vedení muzea, které by je pozvalo na kvalifikační pohovor a poskytlo jim materiály potřebné pro přípravu na průvodcovskou zkoušku. Muzeum by potřebovalo pět průvodců s češtinou a pět se slovenštinou. Antoni Stańczyk z centra pro vzdělávání z muzea v Osvětimi řekl, že největší šanci mají lidé, kteří vystudovali historii, pedagogiku nebo filologii.

Stańczyk uvedl, že podklady a zkouška jsou v angličtině, polštině nebo němčině, uchazeči proto musejí znát jeden z těchto jazyků. Příprava ke zkoušce podle něho zabere okolo čtyř měsíců, její teoretická část se bude konat v únoru, nicméně muzeum v Osvětimi ji může zorganizovat i dříve, řekl Stańczyk.

Pokud ji daný uchazeč zvládne, postoupí k praktické zkoušce. Za obě dvě části se platí 400 zlotých (přibližně 2500 korun). V případě většího počtu zájemců o práci průvodce po někdejším osvětimském vyhlazovacím táboře může vedení muzea zorganizovat přípravný kurz, který je také placený.

Průvodci jsou odměňováni za každou skupinu, o kterou se postarají. Za prohlídku trvající 3,5 hodiny si vydělají 168 zlotých hrubého (asi 1030 korun). Jde o sezonní práci hlavně od března do června a od září do listopadu.

Loni do muzea v prostoru bývalého vyhlazovacího tábora přijelo podle statistik rekordních 1,3 milionu návštěvníků, z toho 821 400 bylo mladých lidí. Mezi návštěvníky bylo 43 500 osob z Česka a 42 900 osob ze Slovenska.