Hodnota obchodů uzavíraných na mezinárodní letecké výstavě ve Farnboroughu u Londýna signalizuje konec recese. Mnohomiliardové zakázky získal jak americký Boeing, tak evropský Airbus.

Dubajské aerolinie Emirates si hned první den největšího leteckého veletrhu objednaly obří zakázku na 30 širokotrupých letounů Boeing 777-300ER za celkem 9,1 miliardy dolarů (180 miliard korun). Jde o verzi s prodlouženým doletem, která podle katalogu Boeingu stojí 257 až 286,5 milionu dolarů. O zhruba deset procent vyšší cena letadel pro Emirates je zřejmě dána lepším vybavením objednaných strojů. Aerolinky Emirates jsou pověstné důrazem na kvalitu zábavního zařízení dostupného všem pasažérům.

Leasingová společnost GECAS, patřící do skupiny GE Commercial Aviation Services, rozdělila své objednávky mezi Boeing a Airbus. Podepsala kontrakt na 60 strojů Airbus A320 a 40 letounů Boeing 737.

První velký obchod uskutečnila včera i nová leasingová společnost Air Lease Corporation (ALC), za níž stojí klíčová postava trhu s pronajatými letadly Steve Udvar-Hazy. ALC objednala přímo od Airbusu 31 letadel A320 a 20 strojů prodloužené varianty A321. Hodnota těchto letadel určených pro krátké a střední tratě činí 4,4 miliardy dolarů (86,4 miliardy korun).

Leasingové společnosti, které své stroje pronajímají aerolinkám, stahují při nástupu recese jako první objednávky a při prvních náznacích konjunktury se na trh vracejí. Lze tedy očekávat, že sektor letecké dopravy je z nejhoršího venku.

Úspěchy slaví ve Farnboroughu i dodavatelé komponentů a služeb. Největší světový výrobce proudových motorů, firma General Electric, uvedl, že si od veletrhu slibuje získání zakázek nejméně za 13 miliard dolarů (zhruba 255 miliard korun).

Ve Farnboroughu se prosadil i ruský výrobce Suchoj, známější dosud jako dodavatel výkonných bojových letounů. Zástupci Suchoje oznámili, že dodají indonéské společnosti Kartika Airlines třicet strojů Superjet 100. Letadla určená pro regionální spoje vznikají ve spolupráci s italskou firmou Finmeccanica, která ve společném podniku drží čtvrtinový podíl. Za 30 suchojů zaplatí Kartika podle agentury Reuters 951 milionů dolarů (18,7 miliardy korun).

"Tento obchod otevírá novou kapitolu v programu Superjet 100. Naším strategickým cílem je získat pevnou pozici na jihoasijském trhu," uvedl šéf společného rusko-italského podniku Vladimir Prisjažňuk.



DVOUMOTOROVÝ OBR
Boeing 777-300ER létá na dlouhých tratích, dříve vyhrazených jen vícemotorovým strojům.
FOTO: PROFIMEDIA