Premiér Petr Nečas si dokáže představit zrušení daňového zvýhodnění hypoték, nechce ale rušit daňovou podporu bydlení jako celku. Podle něj je tak možné nahradit daňové zvýhodnění hypoték univerzální odečitatelnou položkou. O možnostech chce jednat. Uvedl to ve včerejším pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

"Je zvýhodňováno vlastnické bydlení proti nájemnému. Dovedl bych si představit univerzální položku, která by řešila bydlení jako takové," uvedl Nečas. Zároveň řekl, že si takovou změnu dokáže představit i u zaměstnaneckých benefitů, kde by jednotlivá zvýhodnění byla nahrazena univerzálním zaměstnaneckým odpočtem.

O zrušení daňového zvýhodnění hypoték hovořil v sobotním vydání deníku Právo ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Rád by změnu prosadil do nového zákona o dani z příjmů, který by mohl začít platit za dva roky. Ministr financí řekl, že očekává "složitou diskusi". Podle něj není důvod, proč by lidé s nízkými příjmy, kteří na hypotéky nikdy nedosáhnou, měli připlácet na hypotéky osob se středními a vysokými příjmy. Ministr však dodal, že toto opatření není v koaliční dohodě mezi ODS, TOP 09 a VV, a proto se nebude příliš zlobit, když neprojde. Obdobně včera hovořil i Nečas. Podle něj se musí na koaliční půdě dohodnout, co škrtnout a co ne.

S návrhem na zrušení odečtu úroků z hypotečních úvěrů od daňového základu, díky němuž majitel hypotéky dosud platil nižší daně, už před časem přišlo ministerstvo pro místní rozvoj. V té době se Kalousek netajil tím, že při rušení jakékoli podpory bydlení by byl "minimálně velmi opatrný".

Vláda už také oznámila, že sníží státní podporu stavebního spoření cestou jednorázové srážkové daně a zdaněním úroků.


Má šanci
Ministr financí hodlá zrušit daňové zvýhodnění hypoték. Premiér Nečas jeho návrh nezatracuje.
Foto: HN- Filip Jandourek

Související