Předpokládá se, že vědci doporučí, aby BP přes novou hlavici vrtu začala během několika dní čerpat ropu. Pro firmu BP to byl první náznak dobrých zpráv po nejhorším období v její historii, během něhož byla obviněna ze všeho, od přílišného šetření na bezpečnosti přes dávání přednosti zisku před lidmi po to, že má na svých rukou krev kvůli propuštění atentátníka z Lockerbie.

Obamova administrativa i členové amerického parlamentu ventilovali veřejně své rozhořčení nad tím, jak BP ignorovala bezpečnostní standardy. Vyústilo to ve sled několika vyšetřování komisemi Senátu i Sněmovny, zvláštní prezidentské komise, komisí ministerstev vnitra a spravedlnosti, ekologických regulátorů a také samotné BP.

Celý tento proces může vést k obrovským pokutám, ale také může vyvstat možnost trestního stíhání a BP by mohla mít své aktivity v USA zásadně omezené.

Minulý týden začal na BP působit tlak z nového směru. Čtyři demokratičtí senátoři tvrdí, že existuje "zásadní důkazní materiál", že libyjský atentátník, který byl v Británii odsouzen za podíl na atentátu proti americkému letadlu nad skotským Lockerbie v roce 1988, byl ze skotského vězení propuštěn výměnou za ropný kontrakt v hodnotě 20 miliard dolarů pro BP v Libyi. Senátoři požadují, aby BP zveřejnila všechny dokumenty, které se týkají toho, že lobbovala u britské vlády, aby Londýn vloni propustil atentátníka Abdala Basata Alího Midžrahího.

BP připustila, že vyjádřila obavy nad tím, jak pomalu předchozí labouristická vláda postupovala v uzavření dohody o výměně vězně mezi Británií a Libyí, ale nezmínila specificky jméno Midžrahího. V sobotu britský ministr zahraničí William Hague Spojené státy ujistil, že mezi aktivitami BP v Libyi a propuštěním Midžrahího není žádná spojitost. Tématem se má zabývat senátní výbor 29. července i ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Midžrahí stále žije v Libyi, i když mu lékařské zprávy v době propouštění nedávaly více než tři měsíce života.

Téma BP bude dominovat první návštěvě nového britského premiéra Davida Camerona v USA, která začíná v úterý. Přes všechnu nepřátelskou rétoriku ve Washingtonu je ale jasná jedna věc, na které se všichni shodnou: BP nesmí zbankrotovat.

Další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft