Mobilní internet

7,2 megabitů
činí teoretická maximální rychlost mobilního internetu 3G v ČR. V běžných podmínkách dosahují zákazníci operátorů rychlosti kolem 1,5 megabitů.

32 % populace
pokrývá signálem své 3G sítě Telefónica O2. Vodafone má přibližně dvacet procent, T-Mobile ještě méně. Česko silně zaostává za západní Evropou.

9,3 mld. korun
dali operátoři dohromady za 3G licence. Nejlevněji - na 2 miliardy - vyšla v roce 2005 Vodafone. V roce 2001 daly Telefónica 3,5 a T-Mobile 3,8 miliardy.


Co je to 3G síť

Rychlý internet

Mobilní sítě třetí generace umožňují rychlý přístup na internet pro mobilní telefony či přenosné počítače. Využití našly hlavně v souvislosti s rozšířením tzv. "chytrých telefonů", které jsou vhodné pro přístup k mobilnímu internetu.

Už skoro třetinu Čechů pokryl signálem rychlého mobilního internetu, tedy sítí "3G", operátor Telefónica O2. Ostatní se ji snaží dohánět, 3G signál se tak dostává už i do menších českých měst.

Od čtvrtka pokrývá Telefónica další čtyři bývalá okresní města, Šumperk, Litoměřice, Strakonice a Děčín. Příští týden mají přibýt Kolín, Kutná Hora, Teplice a Jablonec nad Nisou.

Sítě třetí generace slouží hlavně pro rychlé internetové připojení mobilního telefonu nebo přenosného počítače. V Česku dosahují teoretických rychlostí až 7,2 megabitu za sekundu. V běžném provozu se uživatelé dostanou přibližně na 1,5 megabitu.

Telefóniku se rychle snaží dohnat i konkurenti. "Celkem nyní rychlým mobilním internetem pokrýváme téměř pětinu populace České republiky," řekl HN mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický. Kromě Prahy, Brna a Karlových Varů pokryje od příštího týdne i Ostravu a do konce července Plzeň a Olomouc. Do konce roku pak má být pokryto podle Čepického šedesát měst.

Prahu, Brno a Plzeň, Budějovice a Olomouc pak pokrývá nyní signálem 3G sítě i T-Mobile. "Příští týden přibudou Pardubice, pak Hradec Králové a Zlín," uvádí mluvčí operátora Martina Kemrová.

Operátoři investují miliardy

Trio mobilních operátorů náklady na rozšiřování signálu rychlého mobilního internetu nezveřejňuje. HN oslovily několik odborníků ze společností, které jim staví telekomunikační infrastrukturu. Podle jejich odhadů všichni tři operátoři investovali dohromady kolem sta milionů eur (asi 2,55 miliardy korun), včetně stavebních úprav a posilování vnitřní sítě, která spojuje jednotlivé základnové stanice. Většinu z těchto peněz pak utratila Telefónica.

Pokrytí 3G podle odborníků operátory v nákladech přichází asi na desetinu oproti tomu, co museli zaplatit za klasickou síť GSM. Operátoři nepokrývají celé území, ale především využívají razantní snížení cen technologií a vstup čínské společnosti Huawei, která nabídla operátorům výrazně nižší ceny než evropská konkurence. Huawei využívá pro stavbu své sítě Telefónica i Vodafone. Jen T-Mobile dal přednost finsko-německému koncernu Nokia Siemens Networks.

Mobilní internet zdražuje

Investice do 3G začínají operátoři také přenášet na své zákazníky.

Telefónica tak nepříjemně překvapí v srpnu zákazníky z řad domácností, kteří využívají kombinovanou nabídku mobilního a pevného internetového připojení. Ti se musejí od začátku srpna připravit na vyšší cenu - nebo si nechat výrazně zhoršit parametry služby. Tarif "O2 Mobilní internet" s měsíčním objemem stahovaných dat 10 gigabajtů přijde v balíčku s pevným připojením do konce července na 150 korun. Od srpna to ale už bude plných 550 korun.

Pokud chce zákazník platit za mobilní internet co nejméně, musí se spokojit s nejnižším tarifem, kdy získá jen dvacetinový objem dat - za 200 korun dostane možnost stažení 500 MB dat.

Telefónika tak začíná naplňovat slova svého nového šéfa Luise Antonia Malvida, který v dubnu v rozhovoru pro HN řekl, že firma začne nabízet "limitovanou kapacitu za méně peněz a velkou kapacitu za velké peníze." Podle něj to lépe odpovídá potřebám trhu.

Související