Poptávka po pronájmech průmyslových a logistických nemovitostí výrazně ožívá. Ve druhém čtvrtletí si zejména výrobní společnosti pronajaly celkem 221 500 metrů čtverečních ploch, což je v meziročním srovnání nárůst o 224 procent. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovaly realitně-poradenské společnosti CB Richard Ellis, DTZ a King Sturge.

"Tempo poptávky po těchto prostorách by do konce roku nemělo zpomalit, ve výstavbě je mnohem více projektů než loni," říká Ondřej Novotný z King Sturge. Podle něj je to "hmatatelný signál" zlepšující se situace této části realitního trhu, která byla tvrdě zasažena krizí.

Logistický park o 42 tisících metrech čtverečních dokončuje v Lovosicích developer HB Reavis. Poptávku však táhne zejména výrobní sektor. Například developer CTP Invest staví v Ostravě haly pro výrobní společnosti Pressol či ITT.

"Česko potřebuje takzvané montovny nejenom proto, že zaměstnávají podstatnou část pracovní síly, ale protože jsou potencionálním zdrojem hospodářského růstu a inovací do budoucna," potvrzuje Karel Stránský ze společnosti Colliers.

Největší zájem je o pronájem prostor v okolí Prahy, a zejména na Plzeňsku podél dálnice D5, kde si pronajaly haly společnosti Lear a Sony DADC. Za prvních šest měsíců letošního roku si firmy pronajaly 380 tisíc metrů čtverečních, což téměř odpovídá poptávce za celý loňský rok.

Neobsazenost průmyslových nemovitostí dosahuje 15,5 procenta a podle Ondřeje Novotného by se měla do konce roku snížit na 14 procent.


Sklady a haly


224


O tolik procent se v meziročním srovnání ve druhém čtvrtletí zvýšila poptávka po průmyslových a logistických nemovitostech v Česku.