Jednotlivé členské země Evropské unie by si měly samy určovat, zda na svém území povolí pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO). Navrhla to včera Evropská komise - a to i přes značný odpor představitelů biotechnologií i z některých unijních zemí.

"Tato nově přijatá konkrétní opatření umožní členským státům svobodu rozhodnout o pěstování GMO," prohlásil eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele John Dalli. Podle něho zkušenosti ukazují, že státy bloku v této věci potřebují víc flexibility.

O nových návrzích nyní budou rozhodovat společně Evropský parlament a Rada EU zastupující členské země. Ze strany Evropské komise je postup v případě GMO poměrně nezvyklý, neboť výkonný orgán unie málokdy vrací nabyté pravomoci zpět členským státům.

Mnozí znalci evropské politiky to kritizují. "Je to skutečně nedobrý příklad postupu, kdy Evropská unie vrací pravomoci zpět členským zemím," říká Jo Swinnen, výzkumník z Centra pro evropskou reformu, bruselského think-tanku. "Je zřejmé, že geneticky modifikované potraviny jednotlivé země nesmiřitelně rozdělují," připustil. "Když ale vrátí pravomoci nyní v tomto případě, mohou to učinit i kdykoli příště," obává se Swinnen.

Brusel ale chtěl odblokovat současnou neprůhlednou situaci v systému schvalování těchto plodin, který za dvanáct let umožnil schválit k pěstování v EU pouze dva druhy GMO. Představitelé biotechnologií se ale obávají, že plánovaný krok ohrozí společný evropský trh zemědělských produktů.

Případné schválení včerejšího návrhu EK by podle agentury Reuters mohlo vést k nárůstu produkce geneticky modifikovaných plodin v zemích, které je už pěstují, jako jsou Španělsko či Česká republika. Naopak země jako Itálie či Rakousko, které k nim zaujímají dlouhodobě skeptický přístup, by je mohly zcela zakázat.