Slovenská státní firma Transpetrol zažehnala hrozbu exekuce majetku za víc než 320 milionů korun, která jí hrozila v České republice. Pražský městský soud exekuci, kterou čeští právníci slovenské ropné firmy označují za podvodnou, v pondělí z větší části zastavil.

Nárok vůči Transpetrolu uplatňují firmy CZ PAP a Quick Power Plant, napojené na českého podnikatele Milana Kožíška. Po slovenském přepravci ropy a správci ropovodu Družba žádají celkem na 12,863 milionu eur (326 milionů korun). Obvodní soud pro Prahu 2 na jaře nařídil exekuci na majetek Transpetrolu v jejich prospěch.

Kauzu řešili i ministři

Soud původně potvrdil platnost exekuce i přesto, že dluh za Transpetrol uznal kontroverzní slovenský podnikatel Ignác Ilčišin. Ten už mnoho let tvrdí, že třetina této strategické ropné firmy je jeho, Slovensko to však odmítá. Advokáti zastupující Transpetrol od začátku tvrdí, že se CZ PAP dostala k tomuto nároku podvodem.

Kvůli kauze se vloni na podzim sešli ministři hospodářství obou zemí. Z jednání však nevzešel žádný závěr.

Právníci slovenské firmy ale podali odvolání, na jehož základě odvolací soud v pondělí definitivně zastavil exekuci na podstatnou část požadované sumy - tedy na 12,6 milionu eur.

Podle advokáta Transpetrolu Radka Pokorného sice není ještě rozhodnuto o zbytku požadované sumy (necelých 18 tisících eur), jež je nutno řešit v další odvolací žalobě. "I tady se ale dá čekat v budoucnu podobný verdikt," řekl Pokorný HN.

"U městského soudu jsme prohráli," potvrdil člen dozorčí rady a zároveň mluvčí firmy Quick Power Plant Tomáš Cikrt.

Včerejší verdikt o exekuci je konečný. Podle Cikrta ale Quick Power Plant a jeho partneři boj proti Transpetrolu nevzdávají. "Podáváme dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten bude muset vzít v úvahu nejnovější vývoj v kauze Transpetrol na Slovensku a rozhodne v náš prospěch," doufá Cikrt.

Na Slovensku byl odsouzen

Nároky Quick Power Plantu a CZ PAP jsou pokračováním více než desetiletých sporů o vlastnictví 34 procent Transpetrolu.

Ilčišin si kvůli tomu, že mu slovenský stát v minulosti nezaplatil pohledávku, na základě sporné exekuce nárokoval 34 procent akcií firmy a snažil se s nimi i nakládat.

Na Slovensku byl obžalován z podvodu, když za Transpetrol podepsal dokument, v němž souhlasil s exekucí 330 milionů korun ve prospěch CZ PAP. Soud podnikatele zatím nepravomocně odsoudil na devět let do vězení a v listopadu na něj uvalil vazbu.