Elektrárenská společnost ČEZ zrušila projekt výstavby paroplynové elektrárny o výkonu 400 megawattů ve východorumunském městě Galati. Důvodem byly "významné a nečekané" stavební náklady, sdělil ČEZ e-mailem rumunské zpravodajce agentury Bloomberg.

ČEZ podepsal s rumunskými společnostmi Termoelectrica a Electrocentrale Galati memorandum o modernizaci tepelné elektrárny a výstavbě nové paroplynové elektrárny v Galati v listopadu 2008. Po vypracování realizační studie se však podle ČEZ ukázalo, že projekt je vzhledem k vysokým nákladům spojených s budováním plynovodu a nutností demolice některých staveb v majetku místní elektrárny technicky a ekonomicky neprůchodný.

"Rozhodnutí opustit projekt bylo založeno na několika technických parametrech i na řadě významných finančních aspektů," napsal ČEZ podle Bloombergu. "Vzhledem k těmto klíčovým okolnostem se Skupina ČEZ rozhodla soustředit své finanční zdroje v Rumunsku na jiné rozpracované podnikatelské aktivity," dodala firma.

ČEZ má v Rumunsku podíl na společném podniku pro výstavbu dvou nových bloků rumunské jaderné elektrárny Černavoda. Kromě toho buduje poblíž rumunského pobřeží Černého moře větrnou farmu o instalovaném výkonu 600 MW.

Faktem ovšem je, že zahraniční expanze ČEZ v poslední době polevuje. Na konci června například firma uvedla, že se nezúčastní privatizace polských elektráren Pontnów-Adamów-Konin (PAK). V březnu kvůli změnám podmínek odstoupila z tendru na stavbu elektrárny v Kosovu, kterého se účastnila v konsorciu s americkou firmou AES.

Odpovídá to i změně strategie firmy. Ta se podle nedávného vyjádření šéfa Martina Romana chce soustředit hlavně na investice v Česku a na Slovensku v souvislosti s rozšiřováním jaderných elektráren.