Příjmy Egypta z turistiky v první polovině letošního roku stouply o 17,6 procenta na 5,58 miliardy USD (zhruba 112,6 miliardy Kč). K růstu přispěl vyšší zájem ruských turistů o zemi a chladné počasí v Evropě. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem cestovního ruchu. Za celý letošní rok očekává ministerstvo růst příjmů o pětinu na 13 miliard USD, loni naopak příjmy z turistiky kvůli globální ekonomické krizi klesly o 2,1 procenta.
Zemi za šest měsíců navštívilo více než sedm milionů turistů, o 21 procent více než loni. Za celý rok Egypt očekává 15 milionů turistů. Průměrná délka pobytu na jednoho turistu byla deset dní.
Turistika se na celkovém hrubém domácím produktu země podílí 11 procenty a vytváří jedno z osmi pracovních míst. Je také jedním z největších zdrojů deviz.
Růst země zaznamenala navzdory dubnovému přerušení letů nad Evropou po výbuchu islandské sopky, kvůli kterému se počet turistů v zemi zvýšil v dubnu jen o pět procent, zatímco na počátku roku rostl o více než pětinu. Egypt tak přišel o 200 milionů USD. Negativní vliv sopky a pomalého ekonomického růstu však vyrovnala chladná zima v Evropě, která přiměla více turistů z regionu vyrazit za teplem. Teplota v Egyptě v nejchladnějším období roku dosahuje 20 stupňů Celsia.
Nejvíce turistů přijelo do Egypta z Ruska, Itálie, Francie, Německa a Británie. Počet ruských turistů v prvním čtvrtletí vzrostl až o 95 procent. Evropská dluhová krize zatím Egypt příliš neovlivnila, avšak oslabení eura by mohlo způsobit, že dolaroví turisté budou dávat přednost Španělsku a Řecku před Egyptem.
Loni Egypt navštívilo 12,5 milionu turistů a příjmy z turistiky činily 10,8 miliardy USD. O rok dříve do Egypta přijelo 12,8 milionu návštěvníků a nechali zde téměř 11 miliard USD, napsala agentura Reuters.

Související