Většina domácích konzervativních podílových fondů vydělala investorům od začátku roku jen velmi málo, anebo vůbec. Fondy peněžního trhu přinesly v průměru výnosy pod jedno procento, dluhopisové jenom o málo vyšší. Mezi akciovými fondy byly značné rozdíly. Řada z nich vynesla přes deset procent, mnohé však vykázaly dvoucifernou ztrátu. Vyplývá to z databáze serveru iFondy.cz k 7. červenci 2010.

"Naprostá většina fondů prošla od začátku roku dvěma obdobími. Zatímco do konce dubna téměř všechny poměrně dynamicky rostly, v květnu a červnu spíše stagnovaly, či ztrácely," říká analytik KZ Finance Miroslav Frajt. Tato změna podle něho souvisela s celkovou situací na trzích, kdy nákupní apetit z úvodu roku vytrval pouze do dubna, pak ochabl a začalo se prodávat.

U peněžních fondů se změny projevily málo. Tyto investice do dubna rostly a v květnu a červnu spíše jen stagnovaly, případně mírně ztrácely. Žádný z tradičních fondů peněžního trhu svou hodnotu neztratil a výnosy se u nich většinou pohybovaly v rozmezí od 0,3 do 0,8 procenta.

Vývoj dluhopisových fondů byl velice podobný jako u fondů peněžního trhu, pouze jejich kurzy více kolísaly. Výsledky jednotlivých fondů se letos pohybují také pouze v kladném teritoriu, i když některé z nich jsou jenom těsně nad svou hodnotou z počátku roku. Výnosy většiny dluhopisových fondů se však podle Frajta pohybovaly výše než u peněžních fondů, když se jejich připsaná procenta pohybovala okolo 1,3 procenta.

Největší rozdíly ve výkonnosti zaznamenaly tradičně akciové fondy. Více než polovina korunových akciových fondů se kvůli propadům trhů dostala v závěru pololetí do ztrát. Jsou mezi nimi ale také necelé dvě desítky těch, které svým investorům prostředky zhodnotily - podle Frajta především fondy společnosti ESPA/ISČS a ING. U nemovitostních fondů nastalo částečné uklidnění a oba fondy, tedy Conseq Realitní i ČS nemovitostní fond, vydělaly.


Průměrný výnos českých podílových fondů (od začátku roku do 7. července)


akciové


-0,15%

peněžního trhu


+0,7%

dluhopisové


+1,3%