Referendum na internetu, v němž příznivci Věcí veřejných (VV) rozhodují o osudu koaliční smlouvy a o vstupu strany do vlády, bylo v pátek přerušeno kvůli potížím, které byly způsobené opatřením nazvýšení zabezpečení hlasování.

Šéf Věcí veřejných a kandidát na vicepremiéra a ministra vnitra Radek John v nedělních otázkách Václava Moravce uvedl, že koalice jednala příliš rychle a véčkaři s internetovým referendem spěchali a drobné chyby, které se do hlasování vloudily bylo dané tím, že VV nechtělo zdržovat koalici.

Na stránkách, kde lidé hlasovali, se ukázalo, že po zakliknutím tlačítka „NE“ se objeví informace o tom, že jste hlasovali pro odpověď „ANO.“

Podle Johna bylo zajištěno extrémní zabezpečení a přineslo to „drobný problém.“ Hlasování se nakonec prodloužilo do pondělí. "Protáhli jsme hlasování do pondělí na desátou hodinu, protože lidi v práci klikají,“ uvedl John.

Už teď přitom říká, že strana má víc hlasů než deset procent z 18 tisíc zaregistrovaných příznivců. Deset procent straně stačí k tomu, aby bylo referendum platné. Do referenda však strana nevidí, odhaduje výsledek z bleskového telefonního průzkumu. „Já už teď vím, že jsme přes deset procent, jsme v pohodě. Čili, oni klikají i z plovárny a já jím za to děkuji“ dodal.

John přitom nemůže hlasovat v referendu své strany o koaliční smlouvě, protože se zapomněl zaregistrovat. V ČT dodal, že čeká platné hlasování.

Filip: Máte to ohlídané, přímá demokracie to není

Předseda KSČM Vojtěch Filip hlasování nepovažuje za referednum a v ČT uvedl, že je to marketingový tah a že to nepovažuje za přímou demokracii.

„Oni u toho zabezpečení - já si myslím, že si to zabezpečili tak, aby jim to vyšlo,“ uvedl šéf KSČM.  Radek John to ale odmítl s tím, že pouze selhala grafika na obrazovce.

"My nevidíme do referenda. Já v této chvíli nemůžu říct přesná čísla. Ale z průzkumu, když si zavoláte pět set lidí, tisíc lidí, tak víte... Bude to v pohodě. Klikají i z plovárny a já jim za to děkuji," dodal.

Před úterním jednání o jmenování vlády na Hradě dojde ještě v pondělí večer k podpisu koaliční smlouvy. O den později pak prezident Klaus jmenuje kabinet. Teprve poté půjde vláda do Sněmovny žádat pro důvěru, kterou by jí ale mělo dodat 118 hlasů poslanců koaličních stran.

Rozhodně ale podle Filipa nemůže počítat s podporou zákonodárců KSČM. Filip to odůvodnil neodborností některých navrhovaných ministrů nebo výhradami ke koaliční smlouvě. Například Víta Bárty, který míří do křesla ministra dopravy. Mecenáš Věcí veřejných Bárta je zakladatelem bezpečnostní agentury ABL. Podle Johna však Bárta nyní dopravu "studuje12 hodin denně, kromě soboty, kdy se trošku ženil," připomněl sňatek vrcholných politiků VV Bárty a Klasnové.

Koaliční smlouvu je podle Filipa "nemorální podnikatelský záměr, z něhož budou těžit mocenské skupiny s vlivem na členy budoucí vlády."

Změny na vnitru

John také hovořil i kdyý jen částečně o změnách na ministerstvu vnitra, do jehož čela bude jmenován. V debatě připustil, že by mohl odvolat policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Johnovi totiž mimo jiné vadí, že policie nešetří. Šéf VV řekl, že až nastoupí do úřadu, představí kompletní reformu, jejíž součástí budou i personální změny.

"Hrozně nerad bych znejistil kohokoli, ale myslím si, že to je logické," řekl John na dotaz, zda lze očekávat odvolání policejního prezidenta. Martinů podle Johna nehospodařil dobře a je třeba kvůli chystaným úsporám najít nového prezidenta.

"(Nástupce) by mohl by policejní odborník, který je náš člověk,“ podotknul John s tím, že půjde o "nekomunistu". To rozlobilo Filipa, takže se John opravil na to, že "to tedy, nebude to nikdo z KSČM."

Podle Johna skončí například i náměstek ministra vnitra Jiří Komorous. "Pana Komorouse si vážím za jeho činnost v protidrogové politice, ale náměstkem nebude," konstatoval.