Zcela odlišné reakce se ozývají z USA a Ruska po vzájemné výměně špionů. Americký viceprezident Joe Biden vzkázal, že Spojené státy mohou být spokojeny, i když v pátek "získaly" pouze čtyři špiony. Ti prý jsou "velmi dobří", zatímco Rusové vrácení Moskvě "toho moc neudělali". Biden to řekl v pořadu televizního moderátora a komikem Jaye Lena vysílaného v pátek večer místního času.

Výměna vyzvědačů skončila v noci na dnešek SELČ, kdy v USA přistálo letadlo s dvojicí prozápadních agentů. Zbývající dva včetně ruského vědce Igora Suťagina zůstali v Británii.

Deset ruských špionů vyhoštěných z USA dorazilo už v pátek odpoledne do Moskvy. Celkem si USA a Rusko vyměnilo 14 lidí. "Dostali jsme čtyři velmi dobré (vyzvědače). A těch deset, tu byli dlouhou dobu, ale moc toho neudělali," řekl Biden.

Viceprezident, známý svými prostořekými poznámkami, dodal, že poslat zpátky do Ruska rusovlasou krasavici známou jako Anna Chapmanová jeho "nápad to nebyl". Ženu média během špionážní aféry překřtila na novodobou Matu Hari. "Myslel jsem, že by si mohli vzít Rushe Limbaugha," dodal žertem na adresu konzervativního rozhlasového moderátora a častého kritika amerických demokratů.

Ruským špionům se podle západních médií v Moskvě dostalo jen vlažného přijetí. Žádný z nich se během dneška nikde veřejně neobjevil a ruská státní média o jejich návratu neinformovala s vlasteneckým nadšením, jak bylo zvykem v podobných situacích během studené války.

Chobotnice před špiony

Žádná ruská televize podle agentury AP a serveru BBC News v pátek nepřenášela odpolední přistání letounu se špiony v Moskvě. Ruské noviny jsou prý sdílnější, ani jejich komentáře však neoplývají komplimenty, spíše o aféře hovoří s ironií.

List Moskovskij Komsomolec svou zprávu o špionech umístil až pod hlavní "trhák" dne, článek o věštecké chobotnici předpovídající výsledky fotbalového šampionátu v Jižní Africe.

"Skvělý úspěch v boji proti světové špionáži: Rusové vyměněni za Rusy," napsal zase list Sovetskaja Rossija. Zároveň hořce podotkl, že výměna ukázala, že "jeden americký agent stojí za dva a půl ruského agenta".

Jiný komentátor v ruském tisku uvádí, že aféra mu připomněla román od britského spisovatele Grahama Greena Náš člověk v Havaně, kde špion přesvědčí své nadřízené, že "diagram vysavače je nákres nové tajné zbraně".

Jedno moskevské rádio dokonce vyhlásilo soutěž o nejlepší komiks na téma návratu neúspěšných špionů. Server BBC News nicméně poznamenal, že i bez velké slávy se mohou špioni těšit z toho, že všem byl nabídnut byt v Moskvě a penze ve výši 2000 dolarů (40.000 korun) měsíčně.

Zřejmě největší výměna vyzvědačů mezi Moskvou a Washingtonem se uskutečnila v pátek ve Vídni, poté když Rusové ve čtvrtek před newyorským soudem uznali svou vinu a byli vyhoštěni z USA. Ruský prezident Dmitrij Medveděv souběžně podepsal milost pro čtyři osoby odsouzené v Rusku za kontakty se západními rozvědkami. I ony musely písemně uznat svou vinu..