Historicky prvním vítězem českého Superpoháru se stali fotbalisté Sparty Praha. Ligový mistr dnes na Letné porazil držitele domácího poháru Viktorii Plzní 1:0, přestože hrál od 28. minuty bez vyloučeného kapitána Tomáše Řepky. O jediný gól se v 77. minutě postaral Libor Sionko. V závěru byl vyloučen také hostující František Rajtoral.

Na premiéru Superpoháru dorazilo v parném letním odpoledni jen tři a půl tisíce fanoušků. Domácí příznivci byli možná překvapeni nasazením nové posily útočníka Kweukeho, naopak ani na lavičku neusedl Wilfried.

Oba týmy se snažily na nově položeném trávníku o přízemní kombinaci a především Sparta se několikrát dostala za plzeňskou obranu, o což se kolmými pasy staral především Matějovský. Jenže napoprvé vyběhnutím nenechal v klidu zakončit Vacka, podruhé odblokoval Sionka při teči Rajtoral.

Hosté se dopředu moc nehnali

Hosté hráli trpělivě, do slibnějších pozic se dostávali až po 28. minutě, kdy byl vyloučen domácí kapitán Řepka za nijak ostrý faul před šestnáctkou. Červená karta v rukou hlavního rozhodčí Kovaříka udivila i soupeře, na sparťany měl odchod lídra týmu neblahý vliv. Od té chvíle měli více ze hry Západočeši, jejichž početní převaha ve středu hřiště se projevila.

Sparťanskou obranu zlobil především hbitý Petržela. Ve 33. minutě spálil šanci díky razantnímu zákroku gólmana Blažka, podruhé na levé straně šestnáctky před přestávkou trefil boční síť. Sparta zazlobila už jen jednou, když Kweuke napálil z dvaceti metrů míč přímo do náruče Krbečka.

Očekávaný nápor Plzně po pauze ale nepřišel, přestože se na něj domácí příchodem stopera Hejdy nachystali. Hosté byli pasivní stejně jako v úvodu utkání a spoléhali na ojedinělé centry či standardní situace.

Vyhráli i bez kapitána

Za svou pasivitu zaplatili ve chvíli, kdy to nejméně očekávali. Třináct minut před koncem vykopl brankář Blažek míč do levého křídla, kde Sionka vyhrál rychlostní souboj s Rajtoralem. Na skákající míč sice vyběhl i brankář Krbeček, ale byl u něj pozdě a Sionkův lob mířil přesně do odkryté branky.

Teprve poté se Západočeši začali snažit v ofenzivě, ale do letenské defenzivy se těžko dostávali a nebezpečně působily jen nakopávané centry, které spolehlivě stahoval Blažek. Tři minuty před koncem se hosté ocitli také v deseti poté, co byl vyloučen Rajtoral, který stáhl unikajícího Lačného. Sparta si výhru bez potíží uhlídala a prolomila tradici, že když nemá k dispozici Řepku, tak nedokáže vyhrávat.

Český fotbalový Superpohár:
Sparta Praha - Viktoria Plzeň 1:0 (0:0)
Branka: 77. Sionko. Rozhodčí: Kovařík - Kordula, Večeřa. ČK: 28. Řepka - 87. Rajtoral. ŽK: Rajtoral, Horváth. Diváci: 3401.