Poslanec VV Vít Bárta sice zatím neodpověděl na majetkový dotazník HN, ale už teď je jisté, že bude jedním z nejbohatších zákonodárců. Převod akcií bezpečnostní agentury ABL na jeho bratra Matěje Bártu mu v příštích letech vynese stovky milionů.

Bratři sice nechtějí zveřejnit ani přibližnou částku, kterou za podíl Matěj Bárta zaplatí, ale starší ze sourozenců Vít připustil, že se jedná o devítimístnou částku. "Půjde o částku v řádu stovek milionů. Bude to na splátky, takže splátku uvidíte každý rok v mém majetkovém přiznání, které budu coby poslanec podávat," řekl včera Vít Bárta HN. Přesná částka bude podle něj teprve vypočítána na základě nezávislého ocenění.

Sám Matěj Bárta tvrdil, že za akcie zaplatí plnou tržní cenu. "Rodinných vazeb se nezbavím, ale nepředpokládám, že bychom se bavili o nějakých slevách," řekl včera.

Bezpečnostní agentura ABL je na území ČR třetí největší firmou ve svém oboru. V roce 2008 utržila za prodej svých výrobků a služeb přes 730 milionů korun.

Generální ředitel ABL Matěj Bárta, který podle svých slov nyní firmu vlastní spolu se svou manželkou, včera připustil, že se hodlá i nadále ucházet o veřejné zakázky. Přestože se jeho bratr během pár dní stane ministrem dopravy a pokud bude rozhodovat o zakázkách, kterých se zúčastní ABL, octne se ve střetu zájmů. Matěj Bárta se aspoň zavázal, že vynechá tendry vypisované resorty, které povedou ministři za VV.

Tento krok však opozice vnímá jako nedostatečný. Podle Jeronýma Tejce z ČSSD by se firma měla zříci všech zakázek na úrovni státu, protože o řadě z nich rozhoduje vláda jako celek, a v kabinetu Petra Nečase budou hlasovat ministři za VV. Nelíbí se mu ani nejasnosti převodu akcií. "Ten nedává záruku, že tato společnost nebude parazitovat na státních zakázkách," řekl včera Tejc.

Matěj Bárta totiž včera odmítal zveřejnit podrobnosti týkající se prodeje akcií. "Ta smlouva je mnohem složitější, než aby mohla být jednoznačně transparentní," řekl.

Podle jeho bratra ale není žádné zpochybňování na místě. "Společnost má prověrku NBÚ, čili celá majetková struktura musí být zveřejněna," řekl HN Vít Bárta.

Ředitel ABL včera také odmítl obavy z provázání jeho firmy a VV. Ty nedávno vyslovil například premiér a předseda ODS Petr Nečas. "ABL je apolitická společnost a vždycky tomu tak bude," řekl Matěj Bárta.


ZAJIŠTĚNÝ POLITIK
Vít Bárta je jedním z nejbohatších poslanců. Za prodej podílu v ABL inkasuje stovky milionů korun.
FOTO: ARCHIV HN


Na ministerstvo dopravy míří bývalý manažer ABL

Věci veřejné

Pravou rukou nového ministra dopravy Víta Bárty (VV) se má stát bývalý obchodní ředitel bezpečnostní agentury ABL. Firmu přitom do poloviny června částečně vlastnil i Bárta. Podle zdrojů Radiožurnálu z ministerstva dopravy, by měl být Martin Sýkora přímo Bártovým náměstkem. Budoucí ministr zatím o konkrétních jménech mluvit nechce, zveřejní je až v příštím týdnu.

Devětadvacetiletý Sýkora začínal podle životopisu na stránkách ABL v roce 2003 jako denní manažer jednoho pražského obchodního centra. Během několika let se dostal na pozici obchodního ředitele agentury. Dnes již Sýkora ve firmě ABL nefiguruje.