ft.jpg 

Bankéři v průběhu druhého čtvrtletí jistě doufali v radostné zprávy, ale úsměv jim zamrzl na rtech, když se celosvětově propadl trh s akciemi o více než deset procent, zatímco úvěrový trh se naopak vzpamatoval. Nejistota na trhu poslala vrcholové manažery zpátky do zákrytu a jen několik málo z nich má tu odvahu, aby se vrátili ke svým původním záměrům a plánům.

"Když je trh takhle nadmíru vrtkavý, je pro kupce i prodejce čím dál těžší odhadnout hodnoty a ceny," říká Jeff Kaplan, globální ředitel fúzí a akvizic (M&A) v Bank of America/Merrill Lynch. Jak předpovídá, obchody teď budou kvůli poslednímu záchvěvu nestability uměřenější.

"Máme nedostatek opravdu velkých obchodů," souhlasí Mark Shafir, ředitel oddělení fúzí a akvizic v Citigroup. Vzhledem k faktickému nedostatku obchodů nad 10 miliard dolarů (zhruba 205 miliard korun) se prý stalo letošní druhé čtvrtletí nejhorším obdobím pro takto rozsáhlé obchody za posledních sedm let.

"Musíme stát nohama pevně na zemi," pokračuje Shafir. "V tomto roce jsme odhadovali patnácti- až dvacetiprocentní nárůst na trhu, ale je těžké si ho představit bez nějakého katalyzátoru. V tomto okamžiku ale na nic ukázat nemůžu."

Při zemi nebo v zahraničí

Jediná gigantická transakce, která se ve druhém čtvrtletí odehrála, byla fúze společnosti CenturyLink s firmou Qwest, konkurentem US Telecomu. CenturyLink do ní vložil 22,2 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 455 miliard korun).

Není proto divu, že v bankovních kruzích zavládlo po zhroucení několika dalších nadějných obchodů zklamání (příkladem je zrušené převzetí asijských aktivit americké pojišťovny AIG britskou Prudential v hodnotě 35,5 miliardy dolarů). Stále je však naděje, že společnosti, které hledají růst na zahraničních trzích, budou tlačit nahoru ceny mezinárodních obchodů, které na trhu fúzí a akvizic zabírají celosvětově celou čtvrtinu.

"V prostředí fondů soukromého kapitálu záleží na finančním rozsahu smluv," zdůrazňuje Kaplan. "Aby byly obchody s hodnotou nad deset miliard dolarů vůbec uskutečnitelné, vynořuje se problém s šíří trhu - zda vystoupí banky, aby je a jakými částkami zaštítily, zvlášť v dobách, kdy je uzavírání takových smluv nejisté," dodává Kaplan.

Kvůli koupěchtivým investorům, kteří drží dohromady kolem 490 miliard dolarů (zhruba 10 bilionů korun) volného kapitálu, nicméně bankéři v průběhu druhého pololetí očekávají dohody menšího finančního rozsahu. Investoři tím získají výhodu rozložení svého kapitálu, z něhož poté poplynou další kapitálové rezervy.

To také vysvětluje nárůst menších nákupů v průběhu prvního pololetí, kdy si fondy soukromého kapitálu prodávaly investiční subjekty mezi sebou. Zakončení transakcí obchodním prodejem a sekundární investice ve stejném období minulého roku vzrostly o 216 procent.

"Mám takový pocit, že druhé pololetí bude pro nás překvapením a bude silnější. Je jen otázka času, než se objeví zájemci o větší účelové skupování akcií, a to i v objemu mezi osmi až deseti miliardami dolarů," říká Boon Sim, akviziční šéf v Credit Suisse. Ohodnocení obchodních smluv z fondů soukromého kapitálu roste.

V bankách vládnou rozpaky

Útlum aktivity pomohl mírně zvýšit tržby investičních bank. Podle odhadů agentur Thomson Reuters a Freeman Consulting se na poplatcích za investiční poradenství vybralo ve druhém pololetí celkem 16,5 miliardy dolarů (přibližně 339 miliard korun). V době, kdy objemy obchodů jen mírně stoupají, poplatky ve sféře fúzí a akvizic a fondů soukromého kapitálu představují 39 procent, respektive 27 procent ze souhrnu všech bankovních poplatků. To je na trhu největší podíl od čtvrtého čtvrtletí roku 2008 a také je to poprvé po třech čtvrtletích, co se oblast fúzí a akvizic dostala na nejvyšší příčku v procentním podílu bankovních poplatků.

Podle agentury Mergermarket je banka Goldman Sachs, následovaná ústavy Credit Suisse, Morgan Stanley a Citigroup, v celosvětovém měřítku nejlépe hodnocenou firmou, což naznačuje, že problémy, do nichž se v poslední době dostala, nijak neovlivnily důvěru jejích klientů na poli fúzí a akvizic.

Konkurence mezi investičními poradci o jejich podíl na trhu se kvůli užšímu toku financí v poslední době zvlášť vystupňovala. Mnozí z nich po finanční krizi znovu usilují o získání dobrého jména a jiní se snaží povšimnout si sebemenší maličkosti, aby ji proti nim použili. Bankéři v USA a v Evropě, hodnotící mdlé vyhlídky na velké obchody, se obracejí raději k rozvojovým trhům, které od minulého roku zaznamenaly nárůst o 44 procent.

FT

Trh fúzí a akvizic

Největší transakce v prvním pololetí 2010

(hodnota v miliardách dolarů)

Největší světoví poradci podle hodnoty zprostředkovaných obchodů

(hodnota v miliardách dolarů)

Zdroj: Mergermarket


další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft



PŘÍPAD ZRUŠENÉ AKVIZICE
Britská pojišťovna Prudential hongkongskou věž AIA (na snímku) nezíská. Zrušila totiž převzetí asijských aktivit americké pojišťovny AIG v hodnotě 35,5 miliardy dolarů.
FOTO: BLOOMBERG