Pražská burza dnes zažije zásadní změnu. Cenné papíry totiž ode dneška již neeviduje Středisko cenných papírů (SCP), ale Centrální depozitář, který patří burze. Ten by měl zrychlit a zjednodušit obchodování s cennými papíry.

Co nového tedy čeká české investory? HN odpovídají na nejčastější otázky spojené s fungováním nové evidence.

1. Co se změní se zahájením činnosti Centrálního depozitáře?


Změní se především forma přístupu jednotlivých majitelů cenných papírů k jejich účtům. Své majetkové účty budou moci obsluhovat pouze prostřednictvím účastníků Centrálního depozitáře, což jsou většinou obchodníci s cennými papíry a banky.

Do Centrálního depozitáře již nebude nutné chodit nebo se ho dotazovat, jak bylo dříve běžné v SCP. Účastníci depozitáře budou pro klienty provádět veškerý servis spojený s cennými papíry.

2. Co se stane s cennými papíry po převedení evidencí z SCP do depozitáře?


Vaše cenné papíry se pouze převedou z evidence SCP do centrální evidence Centrálního depozitáře, kde s nimi budete moci nakládat pouze prostřednictvím jakéhokoliv účastníka Centrálního depozitáře. V případě, že jste klientem některého z obchodníků s cennými papíry, budou vaše akcie automaticky převedeny pod hlavičku tohoto obchodníka. V opačném případě budou cenné papíry převedeny do takzvané nezařazené evidence.

3. Co je nezařazená evidence?


V nezařazené evidenci nemůže investor s cennými papíry nijak nakládat.

Pokud bude chtít tyto akcie třeba prodat nebo převést, musí je jednorázově převést na účet v Centrálním depozitáři prostřednictvím některého účastníka depozitáře.

4. Jak je možné dodatečně převést cenné papíry, které zůstanou v nezařazené evidenci?


Osoba si podá prostřednictvím některého obchodníka s cennými papíry nebo banky žádost. Následně dojde k převodu všech cenných papírů z nezařazené evidence na účet vedený pod obchodníkem. Důležité je, že v ten moment budou pod obchodníka převedeny všechny akcie jednoho majitele, které byly dosud evidovány jako nezařazené. I kdyby chtěl manipulovat jen s částí z nich.

5. Budou zavedeny nějaké nové poplatky?


Ano. Nově se budou platit poplatky za správu, které SCP do výše 2,25 milionu korun fyzickým osobám neúčtovalo. Většina obchodníků počítá s tím, že tyto poplatky přeúčtuje klientům. Bude se však jednat o zlomek hodnoty akcií. Například z akcií za milion korun zaplatíte přibližně 300 Kč ročně.

6. Jakých akcií se poplatky týkají?


Jde o české cenné papíry, tedy třeba o akcie ČEZ, Telefóniky O2 nebo Komerční banky (emise, jejichž takzvaný ISIN začíná "CZ" nebo "CS). Z cenných papírů registrovaných v zahraničí, jako jsou například akcie NWR nebo Erste Bank, se podobný poplatek platí již teď a ten se měnit nebude. Žádný poplatek se také neplatí z nezařazených akcií.

7. Takže nezařazené akcie budou evidovány zdarma?


Ano, až do momentu, kdy s nimi budete chtít provést nějakou operaci a převedete je pod některou banku nebo obchodníka. Tam musíte ovšem převést všechny nezařazené akcie, nejen ty, s nimiž zrovna manipulujete.

8. Budou mi i z nezařazených akcií vypláceny dividendy?


Ano. Emitent bude normálně vyplácet dividendy i z akcií v nezařazené evidenci. Tedy zřejmě podobně jako doposud prostřednictvím některé banky. Není k tomu třeba přechod k některému účastníkovi Centrálního depozitáře.

9. Musím s Centrálním depozitářem uzavírat nějakou smlouvu?


S Centrálním depozitářem nebudete uzavírat žádnou přímou smlouvu. Pokud budete se svými cennými papíry v budoucnu nakládat, musíte uzavřít smlouvu s některým z účastníků Centrálního depozitáře.

10. Kdo bude majitelem účtu v depozitáři a potažmo akcií na něm uložených - příslušný obchodník, anebo já jako akcionář?


Majitelem účtu i akcií v Centrálním depozitáři je samotný klient, stejně jako tomu bylo u SCP. Převod pod konkrétního obchodníka znamená jen to, že příslušný obchodník má váš účet ve své evidenci a může na něm pro vás vypořádávat obchody.

11. Kde mi poskytnou informace o mém majetkovém účtu/mých cenných papírech?


Informace o stavu cenných papírů na vašem účtu vám poskytne jakýkoliv účastník centrálního depozitáře. Seznam obslužným míst a rozsah poskytovaných služeb budou postupně zveřejňovat samotní účastníci a bude zveřejněn i na webových stránkách Centrálního depozitáře: http://www.centraldepository.cz/.


Nové pojmy


Účastník centrálního depozitáře


Banka, nebo obchodník s cennými papíry pod jehož hlavičkou je v centrálním depozitáři pro klienty vedena evidence cenných papírů. Patří sem 24 finančních institucí, Ministerstvo financí a Česká národní banka

Cenné papíry v nezařazené evidenci


Cenné papíry, které nejsou vedeny pod hlavičkou některého z účastníků. Nelze s nimi nakládat dokud je investor nepřevede k některému z účastníků centrálního depozitáře. Do té doby se z jejich evidence neplatí žádné poplatky.