Počet lidí v České republice, kteří mají dvě zaměstnání, již čtvrtým rokem po sobě neustále roste. Na konci letošního prvního čtvrtletí mělo v Česku dva pracovní úvazky 100 500 lidí. Bylo jich tak o 6800 více než před rokem.

Přesto množství lidí se dvěma zaměstnáními zaostává za počty, které byly běžné dříve. Například proti roku 2001 jich je nyní méně o 27 200, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

Největší část lidí s druhým pracovním úvazkem, celkem 47 500, si přivydělává na živnostenský list. O něco méně jich má v dalším zaměstnání klasickou pracovní smlouvu. Zbytek jsou buď lidé, kteří pomáhají v podnikání svým rodinným příslušníkům, nebo podnikají a mají při tom zaměstnance.

Podstatně více, než tomu bylo dříve, využívají možnost najít si další práci muži než ženy. Jejich podíl na skupině lidí s více zaměstnáními tvoří přes tři pětiny. Nejčastěji mají práci na druhý úvazek lidé mezi 30 až 39 roky věku. Těch je podle údajů statistického úřadu přes 35 tisíc.

Hned za nimi následuje 28 500 lidí ve věku mezi 40 a 49 roky. Nejméně častý je nějaký druhý pracovní úvazek u lidí, kteří již překročili šedesátku nebo jim ještě nebylo 25 let.

Z regionálního hlediska je výdělek pocházející ze dvou různých úvazků nejrozšířenější v Jihomoravském kraji. Vedlejší práci zde má 14 400 lidí, o 500 více než v celkově druhé Praze. "Důvodů může být více. Roli tu hraje demografická, vzdělanostní či profesní struktura kraje," řekl sociolog Pavel Kuchař z Institutu sociologických studií FSV UK. Jihomoravský kraj je navíc podle něj největší. Nejméně lidí s druhým pracovním úvazkem naopak statistici registrují v Karlovarském kraji.

Jiná zajímavá čísla přinesl červnový průzkum internetového pracovního portálu OnlinePráce. Podle něj by více než polovina oslovených lidí dala při hledání práce raději přednost přímému kontaktu s potenciálním zaměstnavatelem před službami personálních agentur.

Naopak 45 procent respondentů věří, že by jim spolupráce s personální firmou přinesla užitek. Průzkumu se zúčastnilo 854 respondentů.