Českým drahám v pátek zhruba od šesti hodin ráno nefungoval rezervační a elektronický platební systém, znovu do provozu byl uveden před polednem. Informovala o tom Česká televize, ČTK to potvrdil mluvčí ČD Radek Joklík. Cestující tak neměli možnost zajistit si místa ve vlacích, ačkoliv tuto možnost dráhy pro začátek prázdnin důrazně doporučovaly.

Problém se týkal hlavně rychlovlaků pendolino, kde je rezervace povinná. Nefungovaly rovněž platby kartou a v cizích měnách. Nákupu běžných jízdenek za hotovost se problém netýkal.

Rezervace nebylo možné sehnat ani na internetu, ani u nádražních pokladen. Zatímco místa zajištěná před výpadkem systému měli držitelé místenek jistá, během zmíněných šesti hodin nebylo možné místo zamluvit.

U pendolin proto problém řešil přímo u vlaku personál. Podle obsazenosti spoje vydával místenky takříkajíc ručně a ve výjimečných případech pustil pasažéra i k jízdě ve stoje, což je normálně zakázané. Pendolina jsou jediné vlaky, kam je rezervace povinná.

Výpadek drážního rezervačního systému Ares nastal ve velmi nevhodnou dobu, kdy se začátkem prázdnin a před prodlouženým víkendem vlaky přepravují davy lidí. "Podařilo se nalézt závadu a nyní už znovu nabízíme celé portfolio jízdenek i rezervačních dokladů. Maximálně může docházet k drobným zpožděním při načítání," uvedl Joklík. Ares má na starosti dceřiná firma drah ČD Telematika.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru