Českobudějovický Budvar loni zvýšil svůj zisk před zdaněním meziročně o dvě pětiny na 298,6 milionu korun. Čtyřce mezi tuzemskými pivovary rostly i tržby - o 1,2 procenta na 2,4 miliardy korun.

Minulý rok zaznamenal pokles výroby celý pivovarnický sektor. "Celkové objemy prodejů klesly o šest procent a z toho logicky poklesly i tržby. Na pozadí těchto výsledků si náš pivovar vedl dobře, protože přestože jsme zaznamenali pokles prodejů o 2,8 procenta na 1,2 milionu hektolitrů, tak se naše tržby zvýšily," řekl ředitel pivovaru Jiří Boček.

Neočekává, že by se situace tento rok zlepšila. Předpokládá, že i nadále budou lidé na pivu šetřit.

Budvar vyváží 45 procent své produkce do zahraničí, to je nejvíc mezi českými pivovary. Jeho podíl na českém exportu vzrostl z 15,7 na 19,1 procenta. Export (celkem do 58 zemí) meziročně poklesl o 0,3 procenta, to považují představitelé podniku v době ekonomické krize za úspěch. Globální spotřeba piva stagnovala, v západní Evropě klesla o 2,5 procenta a ve východní o sedm procent. Pivovar ale posílil také podíl na české výrobě ze 6,6 na 7,1 procenta.

Výsledky nedávno oznámila i jednička a dvojka trhu - Plzeňský Prazdroj a Pivovary Staropramen. Zatímco Prazdroji klesl hrubý zisk o procento na 4,7 miliardy korun, Staropramen vydělal 720,6 milionu čistého, což bylo zlepšení o 431 milionů.