1964

CLAUDIA CARDINALOVÁ nebyla jedinou hvězdou čtrnáctého ročníku. Vedle dalších hostů, třeba Elii Kazana či Richarda Attenborougha, však zaujala svým ženským šarmem.HENRY FONDA přijel do Varů v době, kdy právě dotočil film Ten nejlepší. A pamětníci vzpomínají, že tohle sousloví na něj platilo beze zbytku. Připil mu i Karel Effa.

1966JURIJ GAGARIN je dokladem toho, že na festival jezdily i socialistické celebrity. Se sovětským kosmonautem se tehdy ještě mohla setkat i Vlasta Chramostová.

1968TONY CURTIS natočil v roce 1968 snímky Bostonský škrtič a Rosemary má děťátko, ale na červnovém festivalu v Karlových Varech se prý choval velmi mile, zcela neďábelsky.

1986SERGEJ BONDARČUK (vlevo) byl muž rozložitých plecí a velkých filmů. Neměl rád malé věci, a proto filmoval taková díla jako Tichý Don, Vojna a mír či Boris Godunov. Inu, široká ruská duše...

FRANCO NERO si zahrál ve více než sto padesáti filmech, především pak kovboje. Ve Varech se pohyboval chůzí mstitele bezpráví a ochránce vdov a sirotků, ale zpravidla v perfektně padnoucím společenském obleku.

1990ROBERT DE NIRO měl svým hollywoodským leskem zachránit takřka zmírající festival, když se zdálo, že s érou komunismu karlovarský podnik skončí. Přijel společně s Milošem Formanem a Annette Beningovou a festival přežil.

1994LEONARDO DICAPRIO dorazil do Karlových Varů ještě jako neznámý kluk, kterého doprovázela přísná babička. Není divu, že během rozhovorů si bral od novinářů cigarety, aby si tajně potáhl.

1996PIERRE RICHARD by se vedle Alana Aldy, Whoopi Goldbergové, Julie Ormondové a Gregoryho Pecka možná ztratil, ale vstřícnost Velkého blondýna s černou botou ke všem fanouškům z něj učinila největší hvězdu jedenatřicátého ročníku.

1997JIŘÍ MENZEL a SALMA HAYEK byli hosty festivalu v jeho patrně nejhvězdnějším ročníku. Do lázeňského města se tehdy sjelo tolik filmových celebrit, že kdo na sebe chtěl upoutat pozornost, musel přinejmenším políbit nějakého oscarového režiséra.

1998LOU REED je pověstný bručoun, ale jak jde o jeho fanoušky, je ochoten po promítání hudebního snímku odpovídat na dotazy tak dlouho, až se musí posunout začátek následující projekce.

1999NIKITA MICHALKOV jezdí vždycky o něco později, než ve Varech běží jeho film. I letos si převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii až dva roky poté, co zde jednu z cen získal jeho snímek 12.

2000ALICIA SILVERSTONEOVÁ svou hereckou dráhu zahájila v reklamě na pizzu Domino, ale na karlovarský festival přijela už jako hvězda filmu Batman a Robin se shakespearovským snímkem Marná lásky snaha.

2001NASTASSJA KINSKI (uprostřed) natočila v roce 2001 osm filmů! Je s podivem, že si při takovém vytížení našla čas na návštěvu Varů a ještě byla schopná se pořád na všechny usmívat.

2002MICHAEL YORK studoval na univerzitě se členy Monty Python a dodnes si uchoval velmi obdobný smysl pro humor. Ostatně ve Varech uvedl svůj nestárnoucí snímek Kabaret.

2003MORGAN FREEMAN není pouhým představitelem velmi inteligentního detektiva ve filmu Sedm - ve skutečnosti je ještě vzdělanější, navíc nesmírně charismatický. Ve Varech si vysloužil přezdívku Moudrý vládce.

2004ELIJAH WOOD aneb Frodo Pytlík z Pána prstenů vyvolal na festivalu obrovské pozdvižení, zejména mezi mladými. A vůbec mu nevadilo, že skoro nikdo neuměl správně vyslovit jeho křestní jméno.

2005ROBERT REDFORD je člověk, kterého zajímá snad úplně všechno - ve Varech hlavně česká kinematografie a politika. Nebyla to pouhá zdvořilost, to by nezaložil festival nezávislého filmu v Sundance.

2006TERRY GILLIAM je ideálním festivalovým hostem. Bývalý člen Monty Python žertuje při uvádění filmů, s novináři i před davy lidí na kolonádě. Na takové návštěvníky se nezapomíná.

2007DANNY DEVITO. Jak je malý a tělnatý, tak má v sobě energie a vtipu na rozdávání. Karlovarské publikum bavil nejen svým bezprostředním vystupováním, ale i spací scénkou v jedné z festivalových znělek.

2008SAFFRON BURROWSOVÁ je jednou z mála hereček, o nichž neplatí, že po příjezdu na festival se z nich do roka a do dne stanou velké hvězdy. Navzdory tomu, že si zahrála hlavní role třeba ve filmech Slečna Julie, Ztráta sexuální nevinnosti nebo Láska na jednu noc.

2009JOHN MALKOVICH byl loni k novinářům velmi vstřícný. Nejspíš proto, že sám pochází z novinářské rodiny. Přívětivou tvář však ukázal i organizátorům, když si zahrál v letošní festivalové znělce.

Foto ČTK, Film Servis Festival Karlovy Vary

Související