Podřízení neinformovali ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou o nedávném vypsání veřejných zakázek za celkem 266 milionů korun. Řekla to mluvčí úřadu Jitka Zinke. Za povolební vyhlášení výběrových řízení ministerstvo sklidilo kritiku médií. Podle zjištění ČTK o investicích úřadu rozhodují bývalí spolupracovníci někdejšího ministra pro místní rozvoj a spravedlnosti Pavla Němce.

"O vyhlášení výběrového řízení na správu a vymáhání pohledávek vzniklých v resortu Ministerstva spravedlnosti ČR (za 120 milionů korun) a na správu justičního paláce v Praze Na Míčánkách (za 146 milionů korun) paní ministryně nebyla předem informována," uvedla Zinke.

Podřízení sice podle ní nemají povinnost ministryni o vypsání zakázky informovat, zároveň je prý ale zvykem, že se tak stane u velkých výběrových řízení.

Načasování po volbách bylo náhodné, řekla mluvčí

Na oba tendry, vypsané po sněmovních volbách, upozornila média. Zinke Hospodářským novinám řekla, že načasování vyhlášení tendrů bylo náhodné, zakázky podle ní experti připravovali řadu měsíců.

Vypsání zakázek měli na starosti lidé pod Jaroslavem Gackou, náměstkem Kovářové pro ekonomiku. Ministryně pak vypisování zakázek až na některé výjimky pozastavila. Počátkem minulého týdne navíc na svou funkci vrchního ředitele investiční a správní podsekce rezignoval Gackův podřízený Šebek. Zinke tehdy uvedla, že byl odpovědný za vypsání tendrů, které "vrhly na ministerstvo spravedlnosti vlnu kritiky".

Šebek přitom na úřad přišel před několika měsíci - v lednu podle mluvčí nastoupil na místo ředitele investičního odboru. Vrchním ředitelem investiční podsekce byl teprve od dubna. Před příchodem na úřad byl u vězeňské služby ve funkci zástupce ekonomického náměstka Tomáše Líbala.

Němec, kam se podíváš

Gacka, jehož jméno stojí pod zadávací dokumentací tendrů, se stal ekonomickým náměstkem Kovářové loni v listopadu. Před příchodem na ministerstvo spravedlnosti - v letech 2005 až 2008 - působil jako náměstek ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. V letech 1996 až 2005 zastával vysoké funkce na ministerstvu pro místní rozvoj, kde byl mimo jiné i náměstkem pozdějšího ministra spravedlnosti Pavla Němce.

O Němcově vlivu na chod ministerstva spravedlnosti delší dobu hovoří média, Kovářová to v minulosti označila za spekulaci.

Po rezignaci Šebka se Kovářová rozhodla pozici znovu neobsazovat, a jeho kompetence tak podle Zinke přešly na jeho dosavadního podřízeného Jiřího Jelena. Na ministerstvu je Jelen podle mluvčí od poloviny února, kdy se stal Gackovým poradcem. Od dubna po Šebkovi šéfuje odboru investic.

Jelen však není zaměstnancem úřadu poprvé - podle Zinke se stal začátkem března 2005, tedy za Němce, ředitelem odboru informatiky. Ve funkci skončil koncem března 2007, za Němcova nástupce Jiřího Pospíšila.

Jelen s Němcem spolupracoval již na ministerstvu pro místní rozvoj kde mimo jiné zastával pozici referenta odboru Němcových poradců, později se stal vedoucím oddělení realizace veřejných zakázek a pak i ředitelem odboru veřejných investic.

Podezřelý tendr na domácí vězení 

Média s Němcem v poslední době nejvíce spojovala zakázku ministerstva na provozování elektronického systému domácího vězení. Deník Mladá fronta Dnes (MfD) například koncem května uvedl, že téměř polovina členů hodnotící komise pro posouzení nabídek má vazby na Němce nebo jeho okolí. MfD jmenovala mimo jiné i Líbala.

Němec reagoval s tím, že téměř nikoho ze jmenovaných nezná. Na dotaz ČTK, zda nejsou členy komise i Šebek s Jelenem, Zinke uvedla, že se ministerstvo rozhodlo nezveřejňovat jména členů, aby "zabránilo lobbistickému nátlaku". Potvrdila ale, že oba byli jako členové výběrové komise navrženi vládě.

Na konečnou podobu podmínek výběrového řízení, kterými se v současnosti zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, měla navíc podle tisku velký vliv advokátní kancelář Němec, Bláha & Navrátilová, kde je Němec partnerem. Právní kancelář delší čas poskytovala ministerstvu své služby. Tendr získala Bláhova kancelář ještě za působení Němce v úřadě.

Ministerstvo prošetří, zda rady právníků potřebuje

Podle MfD se smlouvu s kanceláří v minulosti neúspěšně pokoušel zrušit Pospíšil, k ukončení smlouvy podle deníku vyzývali i podřízení Kovářové - kvůli tomu, že kancelář prý předčasně vyčerpala výši zakázky dva miliony korun.

"Pokud bude ministerstvo ve smlouvě pokračovat, dojde s největší pravděpodobností k porušení zákona," citovala MfD náměstka pro ekonomiku Pavla Kasíka, kterého později Kovářová odvolala a dosadila na jeho místo Gacku. Podle ministryně jí byl Gacka doporučen jako zkušený odborník.

Kontrakt vypršel koncem letošního dubna. Koncem května však MfD napsala, že advokátní kancelář zvítězila ve výběrovém řízení na poskytování právních služeb na další čtyři roky. Zinke MfD řekla, že si Kovářová ještě před podpisem nové smlouvy nechá vypracovat analýzu, zda úřad skutečně právní firmu potřebuje. Ministryně uvedla, že analýzu připraví Gacka. Zinke ČTK řekla, že smlouva zatím podepsána nebyla.