Vývoj indexů od dubna

CAC
-12 %
Francie

 

FTSE
-11 %
Británie

Manažeři některých světových investičních fondů se nyní shodují, že nastala správná chvíle využít velkých cenových propadů evropských akcií a začít nakupovat. Vytipovávají si proto tituly, u nichž je možnost očekávaného růstu největší. Patří mezi ně známé firmy jako Nestlé, SABMiller či Unilever (viz tabulka).

Tři měsíce, během nichž s trhy "zamávaly" obavy z problémů zemí v Evropě i krize v Řecku, která stlačila hodnotu evropské společné měny o pětinu, udělaly z evropských akcií jedny z potenciálně nejvýnosnějších investic na světě. Evropské fondy, které se od dubna propadly v průměru o 15 procent, v nich teď vidí šanci na velké zisky, píše renomovaný časopis Forbes.

Firmy mají potenciál růstu

"Evropské trhy nyní vykazují jedny z nejlevnějších ocenění akcií na celém světě. Obchoduje se zde s velkým množstvím skvělých podniků, které mají obrovský růstový potenciál," zdůrazňuje Cindy Sweetingová, portfolio manažerka fondu Templeton Growth, jehož aktiva dosahují 16,5 miliardy dolarů.

Podle manažerky je sice kontinent značně zasažen událostmi v Řecku i dalších slabších zemích, ale při hodnocení širšího regionu se ekonomické ukazatele i zisky společností vyvíjejí obecně velmi příznivě.

Vybrat dobrou strategii

Propady cen akcií mnohých ze silných evropských podniků, které dosahovaly i desítek procent, jsou tak vlastně nezasloužené.

"Investoři se soustředili jen na dluhovou krizi, která podle nás brzo odezní. Přitom se dá na burzách v Evropě najít mnoho akcií, které výrazně utrpěly tím, že jsou značně podhodnoceny," myslí si Chad Deakins, manažer fondu RidgeWorth International.

Například Deakinsova strategie nyní spočívá v investování do nadnárodních firem sídlících v Evropě, jako je třeba Unilever, Nestlé, SABMiller nebo Diageo, která produkuje třeba známou skotskou whisky Johnnie Walker.

Příjmy těchto korporací totiž plynou z velké části ze zahraničních trhů, zejména z USA a rozvíjejících se zemí. Třeba světový pivovarský gigant SABMiller, ačkoliv evropský podnik, vlastní pivovary prakticky po celém světě. Není proto možné posuzovat výkonnost společnosti jen podle aktuální situace v Evropě.

Stejně jako turisty ze zámoří k cestování láká oslabující euro i zahraniční investory k investování. "Od propadu eura na trzích se rizika investování spojená se změnami měnových kurzů výrazně zmenšila," uvádí David Samra, který řídí fond Artisan International Value s aktivy v hodnotě 2,3 miliardy dolarů.

Samra v současné době investuje například do irských aerolinií Ryanair - největší letecké společnosti v Evropě, které budou podle něj nadále těžit z velkého růstové potenciálu.

Zajímavé evropské akcie