Americká centrální banka (Fed) ve středu po dvoudenním zasedání svého měnového výboru obnovila slib, že základní úrokovou sazbu ještě po delší dobu ponechá na rekordním minimu 0-0,25 procenta, kde je již rok a půl. Fed přitom připustil, že slibné oživování největší světové ekonomiky by se mohlo zpomalit, zejména kvůli nepříznivé finanční situaci v Evropě.

"Finanční podmínky nyní poskytují ekonomickému růstu menší podporu, což z valné části odráží vývoj v zahraničí," uvedl Fed v prohlášení po schůzce. Narážel tím na finanční otřesy vyvolané dluhovou krizí v Řecku a podobnými finančními potížemi dalších zemí eurozóny.

Fed rovněž naznačil, že ekonomika neroste tak rychle, jako na počátku roku. Přidržel se však předpovědi, že bude postupně oživovat z hluboké recese minulých dvou let. "Hospodářské oživení postupuje", sdělil Fed; to je mírně horší hodnocení než z dubnového zasedání, kde prohlásil, že "ekonomická aktivita sílí"

Fed v prosinci 2008 snížil sazby na rekordní minimum a loni v březnu poprvé prohlásil, že úroky na této úrovni zůstanou "delší dobu". Od té doby toto prohlášení měnový výbor opakuje na každém svém zasedání.

Dohoda nebyla jednomyslná

Rozhodnutí opět nebylo jednomyslné a proti zachování sazeb na minimu se i nyní postavil prezident Federální rezervní banky v Kansas City Thomas Hoenig, který je proti udržování ultranízkých úroků již od ledna. Hoenig nedávno uvedl, že oživení ekonomiky je už dost silné a inflační rizika v důsledku extrémně uvolněné měnové politiky Fedu jsou už dost vážná na to, aby to odůvodnilo zvýšení základní sazby.

Americká ekonomika zahájila oživování v loňském třetím čtvrtletí a z recese se vymaňuje rychleji, než se původně čekalo. Hrubý domácí produkt vzrostl v posledních třech měsících loňského roku o 5,6 procenta a šéf Fedu Ben Bernanke očekává v letošním roce růst o tři procenta. Údaje z nedávné doby však naznačují, že oživování se zpomaluje, zčásti pod vlivem dluhové krize a finančních otřesů v Evropě.

V těžkém útlumu stále zůstává trh práce, klíčová složka ekonomiky. Míra nezaměstnanosti se drží na vysoké úrovni 9,7 procenta a minulý měsíc soukromí zaměstnavatelé vytvořili velmi málo nových míst. Dnešní údaje o rekordním propadu prodeje nových domů také potvrdily, že velmi slabý zůstal i přes opakované vládní podpory sektor bydlení, jehož útlum zůstává vážnou brzdou americké ekonomiky.

Většina ekonomů očekává, že Fed začne zvyšovat úrokové sazby až příští rok. Po vlně nepříznivých ekonomických údajů však začali někteří analytici zvažovat, zda by Fed nemohl spíše svou měnovou politiku ještě dále uvolnit.

Na prohlášení Fedu reagovaly trhy vcelku příznivě. Americké akcie přešly z mírných ztrát do kladného pásma a rostly ceny amerických vládních dluhopisů. Kurz dolaru prohloubil ztráty vůči euru i jenu, což znamená, že investoři jsou ochotnější jít do rizikovějších aktiv.

Analytikům dnešní sdělení potvrdilo, že Fed je přichystán na to, že bude držet nulové úroky opravdu ještě dlouho. "Fed je znepokojen hrozbami pro růst, nikoli hrozbami pro inflaci. To je postoj, na jehož základě může držet dosavadní politiku neomezeně dlouho," řekl agentuře Reuters analytik newyorské banky BNY Mellon Michael Woolfolk.