Ve foyeru jednoho pražského hotelu to hučí jako v úlu. Právě tu skončila prezentace nového produktu investiční společnosti Pioneer a prodejci jejích finančních služeb ještě spolu zasvěceně diskutují. "Vždycky se rád těchto setkání účastním, protože bez zpětné vazby z distribuční sítě, tedy od prodejců a investičních poradců, se dá na tomto trhu, a obzvlášť v dnešní divoké době, uspět jen těžko," říká Petr Zajíc, senior portfolio manažer Pioneer Investments Austria a člen představenstva investiční společnosti Pioneer Asset Management. Jeho současnou hlavní náplní práce je dohlížet na balancované a akciové složky veškerých korunových fondů.

Ačkoliv Pioneer Investments spravuje od roku 1928 třetí nejstarší a úplně nejstarší stále existující podílový fond na světě, nemá v Čechách svou vlastní distribuční síť. Rozložení distribuce mezi zdravě dravé, nezávislé finanční poradce a takzvané in house prodejce v pobočkách sesterské UniCredit Bank však pokládá Zajíc ve svém důsledku za výhodu. Konečně, snižování nákladů formou outsourcingu je v současnosti osvědčeným celosvětovým trendem.

Mezi Prahou a Vídní


Řídit tuto konferenci a následnou panelovou diskusi hlavního portfolio managera z americké centrály Pioneeru s dealery podílových fondů nejen z Česka, ale také z Bulharska i Slovenska, přijel z Vídně, kde poslední dva roky působí. Cestování mezi Vídní a Prahou mu zabere docela dost času. "Kufr je můj věrný kamarád, pořád ho někam balím. Naštěstí jsem ve Vídni našel byt, od kterého najedu na výpadovku během pár minut," vysvětluje Zajíc. Na samotnou práci si však nestěžuje. V Praze byl více zatahován do vedení pobočky, kdežto v centrále má více času na práci správce portfolia. Jakmile je práce na jeho temperament moc klidná, zpestřuje si ji vedením několika projektů v rámci vídeňské centrály. Když ho v roce 2008 "převelelo" vedení do Vídně, musel tu nastavit také některé vnitropodnikové procesy a praktiky, které už byly v Praze běžné. "Byli jsme tehdy paradoxně proti centrále napřed, blíže mezinárodním standardům," říká Zajíc. Z jeho vyprávění vyplývá, že to nebylo vždy úplně snadné. "Rakušani mají rozhodně jinou mentalitu než Češi a někdy bývají poměrně rezistentní vůči začleňování do struktury i standardu skupiny. A občas se i vymlouvají na různé místní zaběhlé zvyklosti a pravidla. Naštěstí regionální top management má ten správný drive, a tak má pražský byznys potřebnou podporu," vysvětluje Petr Zajíc. Celosvětově Pioneer Investments spravuje majetek za více než 170 miliard eur.

Že to napřesrok čtyřicetiletý Petr Zajíc dotáhl až sem, není náhoda, ale docela logický vývoj jeho kariéry. Ta začala v roce 1992, kdy odešel ze třeťáku medicíny a nastoupil do ČSOB v Praze. Rozhodl se tak po zvážení všech možností příštího uplatnění v profesi ortopeda v zemi po revoluci a bez zdravotnické koncepce. "Taky o sobě vím, že jsem spíš typ, který raději získává zkušenosti z praxe než jen teoreticky," přiznává Zajíc. O práci v oddělení bankovních karet mu řekl kamarád, a tak se Zajíc podílel na tvorbě designu jedné z prvních platebních karet v Česku. O dva roky později dostal šanci přejít do nově vznikajícího oddělení obchodování na kapitálových trzích. Tady začínal doslova od nuly, když počítal v sejfu listinné cenné papíry. Svého rozhodnutí dodnes nelituje, ačkoliv několik dalších let neznal slovo dovolená. Doba byla hektická na události a neopakovatelná možnostmi, které se na čerstvě se formujícím trhu otevíraly. Jako jeden z prvních v republice složil makléřské zkoušky. A na pozici burzovního makléře pak pracoval devět let, během nichž prošel několika předními brokerskými domy. Kromě ČSOB působil také v Expandii, Consequ a Patrii vždy jako makléř a vedoucí obchodování s akciemi. "Byla to klika, že jsem byl ve správné době na správném místě a vznikla mi tak neopakovatelná příležitost být u něčeho úplně nového," ohlíží se zpět makléř a manažer.

V roce 2002 dostal nabídku přestoupit do investiční společnosti Pioneer. Shodou okolností právě pro tohoto klienta zajišťoval před lety v "čobce" vůbec první obchod českého podílového fondu na zahraničních trzích. "To se později ukázalo jako obrovská výhoda, protože jsem znal jejich portfolio a důvody, proč je právě takové," říká Petr Zajíc.

Stres v jiném balení


Po fúzi s investiční společností Živnostenské banky v roce 2004 povýšil z portfolio manažera na ředitele úseku investic a poté i na člena týmu portfolio manažerů ve Vídni. V současnosti již působí v Pioneeru déle než osm let. Na makléře nezvykle dlouhá doba, protože v této branži jsou tři roky u jedné firmy až moc. "Důvodem, proč jsem zůstal takhle dlouho, je fakt, že se tu i po letech mám pořád ještě co a od koho učit. To je pro mě jediné kritérium, podle kterého se celý profesní život řídím," říká Zajíc. "Ten stres, co každodenní obchodování přináší, nejde vydržet navždy. Každý makléř dříve nebo později řeší, co bude dál. Portfolio management je jedním z přirozených řešení. A ten stres má alespoň jinou formu," dodává.

Na otázku, co se nepovedlo, odpovídá: "Doba a události byly jako technologická bublina, Enron, válka v zálivu, krach Lehman Brothers, série menších krizí až po tu poslední, největší od 30. let. To všechno dohromady způsobilo, že zhodnocení akciových portfolií není takové, jaké od nás klienti očekávali, i přesto, že jsme žádnou vlastní chybu neudělali," vysvětluje Zajíc.

Navzdory "ztracené dekádě", jak ji makléři nazývají, Zajícův hlavní fond - Pioneer akciový - překonává svůj benchmark sedm let z deseti.


Petr Zajíc
Portfolio manažer Pioneer Investments Austria stál u vzniku kapitálového trhu v Česku jako jeden z prvních licencovaných makléřů.