Ekologičtí aktivisté obviňují egyptskou vládu ze zlehčování ropné katastrofy u pobřeží Rudého moře. Podle aktivistů začala z poškozené plošiny opět unikat ropa i přes ujištění vlády, že se únik podařilo zastavit, píše agentura AP.

Ohroženy jsou prý především neobydlené ostrovy na severu Rudého moře.

Ropné skvrny se objevily koncem minulého týdne severně od letoviska Hurgháda. Podle příslušných úřadů je zapříčinil únik ropy z nedaleké vrtné plošiny. Znečištěno bylo okolo 160 kilometrů pobřeží, včetně několika pláží v turistických oblastech.

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) uvedla, že ropná havárie zasáhla především severní část Hurghády. 

"Na odstranění následků této havárie byly nasazeny početné týmy, které čistí jak pobřeží, tak i stopy ropy v moři. Na základě dnešních nejaktuálnějších informací můžeme sdělit, že pobřeží počínaje městem Hurghada směrem na jih je zcela v pořádku, na severním pobřeží Hurghady a kolem El Gouny je již moře vyčištěno, stopové zbytky ropy stále zůstávají na plážích," stojí v úterní tiskové zprávě AČCKA.

"Vzhledem k intenzivní snaze o vyčištění pláží lze předpokládat, že i v této oblasti bude situace v normálu během 1-2 dnů," dodává zástupce asociace Tomio Okamura.

Aktivisté egyptské nevládní organizace zabývající se ochranou životního prostředí (HEPCA) nicméně varují před nebezpečím, které hrozí ostrovům v severní části Rudého moře, v jejichž okolí se nachází velmi bohatý podmořský život. Podle aktivistů navíc z plošiny začala znovu unikat ropa poté, co se únik minulý čtvrtek podařilo zastavit. Vláda prý o nehodě nedostatečně informuje ze strachu, že by ropná skvrna odradila turisty, kteří jsou pro egyptskou ekonomiku důležitým zdrojem příjmů.

Související