Někteří opoziční zákonodárci připisují vinu za fotbalovou vzpouru kultuře nenasytnosti a sobectví, kterou podle nich podporuje francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Jiní říkají, že vzbouření hráči jsou jednoduše zrcadlem světa kolem nich, kdy autorita nemá žádný respekt a národní hodnoty jsou rozbité na kousky.

Problematický výkon "modrých" na světovém šampionátu přerostl v neděli v chaos, když hráči odešli z pravidelného tréninku na protest proti rozhodnutí poslat z mistrovství domů hvězdného útočníka Nicolase Anelku za jeho nevybíravý verbální útok na trenéra.

Francouzské sdělovací prostředky se do týmu pustily s vervou a hráče označily za bandu přeplacených spratků, kteří udělali Francii ostudu. Ale mnozí politici vidí v jejich revoltě ještě něco hlubšího. "Pokud mě se týká, ztroskotání francouzského týmu nám říká něco o slabostech Francie, o modelu společnosti, která nade všechno staví peníze," řekl rozhlasové stanici RTL centristický vůdce François Bayrou.

Hráči jsou přeplacení

Šéf umírněné odborové organizace Francouzská demokratická konfederace práce (CFDT) François Chéreque míní, že hráči jsou přeplacení a ztratili pojem o běžných hodnotách. "Selhal celý systém. Jádrem problému je problém naší společnosti, která je postavena na penězích. Tento ekonomický model musíme naprosto revidovat," řekl rozhlasové stanici Europe 1.

Jérôme Cahuzac ze Socialistické strany (PS) v rozhovoru pro stanici Radio J připsal vinu přímo Sarkozymu, který je znám svou slabostí pro drahé obleky a nákladné hodinky. "Atmosféra, která převládá ve francouzském týmu, je tou, kterou opěvuje Nicolas Sarkozy - je to všechno o individualismu, sobectví, každý sám na sebe a jediným způsobem jak posoudit úspěch člověka je šek, který dostane na konci měsíce," řekl Cahuzac.

Fiasko na světovém šampionátu dominovalo pondělním novinovým titulkům a těsně pod jejich povrchem bublal jedovatý problém rasismu. Většina hráčů z třiadvacetičlenného týmu včetně Anelky je afrického nebo západoindického původu a ultrapravicová Národní fronta (FN) už si postěžovala, že mužstvo nesymbolizuje Francii, kde valná většina obyvatel je pořád ještě bílá.

"Generace spodiny"

Pravicový filozof Alain Finkielkraut onálepkoval hráče coby produkt "generace spodiny", přičemž použil kontroverzní výraz, kterým před pěti lety Sarkozy označil bouřící se imigranty z francouzských chudých předměstí. "Máme děsivý důkaz, že francouzský tým není tým, ale banda rváčů, pro které platí jen jeden zákon, zákon mafie," řekl rozhlasové stanici Europe 1.

Jeho prohlášení bylo na hony vzdálené roku 1998, kdy francouzský "černo-bílo-arabský" tým mistrovství světa vyhrál a Francie hráče oslavovala jako hrdiny. Od té doby chudá multietnická předměstí vybuchla ve vlnách násilí a Národní fronta znovu získává body ve volbách, zatímco se Sarkozyho vláda snaží zemi vštípit pocit "francouzství" iniciováním vášnivé diskuse o národní identitě.

Bayrou ovšem varoval, že Francie nesmí myslet v etnických pojmech. Nejhorším scénářem by podle něj byl ten, kdy "bychom naprosto selhali ve snahách o integraci a všechno, co by nám zbylo, by byly klany rozdělující Francouze podle jejich původu".