Akciové trhy na celém světě včera prožily silnou euforii a zvláště na začátku obchodování si připisovaly slušné zisky. Reagovaly tak na sobotní vyjádření centrální banky Číny, která slíbila, že umožní postupné uvolnění kurzu jüanu. Ten také včera vystoupil vůči dolaru nejprve na maximum za 21 měsíců a poté až na pětiletý vrchol.

Asijské akcie včera stouply o více než dvě procenta. Například MSCI Asia Pacific index přidal 2,5 procenta. Japonský Nikkei 225 vzrostl o 2,4 procenta na 10238 bodu, nejvíce od poloviny května. "Krok Pekingu odráží důvěru Číny ve stabilní růst světového hospodářství," vysvětluje záplavu optimismu na trzích například zpráva společnosti UBS.

Také Evropa včera navázala na předchozí růst svých akciových trhů, které nepřetržitě sílí již devátým dnem v řadě. Evropský index FTSE Eurofirst 300 si včera připsal 1,04 procenta a uzavřel na 1055,5 bodu. Dařilo se i celoevropskému indexu Stoxx Europe 600, který posílil o 1,05 procenta na 258,18 bodu.

Z nadšení výrazně těžily těžební firmy, protože se předpokládá, že silnější jüan povzbudí poptávku Číny po jejich surovinách. Akcie BHP Billiton, největší těžební společnosti na světě, tak během dne vyskočily o 4,6 procenta na 2029 pencí, což bylo nejvíce od konce dubna. Také cenné papíry Rio Tinta, třetí největší firmy, přidaly 5,3 procenta na 3501 pencí.

"Oznámení centrální banky Číny bylo dobré pro sentiment trhů, které opět získaly na optimismu. Reálný dopad však bude malý a pozitivní efekt může být jen krátkodobý," uvedl pro agenturu Bloomberg Raimund Saxinger, manažer fondu Frankfurt Trust Investment, který spravuje 22 miliard dolarů.

Podle Bloombergu včera vzrostly národní indexy ve všech 18 západoevropských trzích. Německý DAX tak přidal 1,2 procenta, francouzský CAC 1,5 procenta, anglický FTSE 0,9 procenta.

Pražská burza se po dopoledním růstu odpoledne pohybovala oběma směry. Index PX nakonec uzavíral silnější o 1,76 procenta na 1185,4 bodu. O vývoji indexu rozhodovaly stagnující akcie ČEZ, v závěru index táhly vzhůru těžební NWR (plus 4,68 procenta) a Komerční banka (3,50 procenta).

Nadšení investorů se přelilo i do USA, kde si včera večer index S&P 500 připisoval 0,6 procenta.

Příslib rostoucí čínské poptávky dal pozitivní impulz i komoditnímu trhu. Zvedaly se ceny klíčových průmyslových kovů, ropy i zlata. Cena barelu ropy Brent vystoupala o 1,46 procenta na 79,36 dolaru. Rekordní výše dosáhla i cena zlata, podpořená permanentní nervozitou z evropské dluhové krize. Zlato se obchodovalo až za rekordních 1265 dolarů za unci, ale v závěru spadlo na 1251 dolarů.

Nadšení z čínského kroku se odrazilo i na akciích výrobců automobilů - například Daimleru a BMW, kteří nacházejí na čínském trhu největší odbyt luxusních aut. Cena akcií Daimler stoupla na německé burze o 3,2 procenta na 44,5 eura.



BURZIÁNI MĚLI RADOST
Akciové trhy se včera vezly na vlně optimismu, vyvolané příslibem Číny, že uvolní svoji měnu. Stoupaly všechny burzy od Asie přes Evropu a Spojené státy (na snímku newyorská akciová burza).
FOTO: BLOOMBERG