Dubnová havárie ropné plošiny Deepwater Horizon, kterou v Mexickém zálivu provozovala britská těžařská společnost BP, odhalila přetrvávající střet zájmů mezi finančními analytiky. Zjistila to agentura Reuters, která zkoumala investiční doporučení analytiků k akciím BP.

Těsně před havárií, která se stala 20. dubna, se akcie BP na burze v New Yorku prodávaly za zhruba 60 dolarů. Jakmile se objevila zpráva, že plošina explodovala a začala hořet, vypukla mezi investory panika. Do dvou týdnů se akcie BP sesunuly pod 50 dolarů, a ztratily tak asi 20 %. V makléřských firmách ale jako by analytici o ničem nevěděli. "Když akcie BP dál klesaly, většina z nich nadále radila nakupovat," všiml si Reuters. Z analytiků velkých makléřských firem ani jeden klientům nedoporučil akcie prodat, většina buď chtěla, aby dál nakupovali, anebo je drželi. Například analytici společnosti Credit Suisse asi týden po havárii vydali nové doporučení a opět radili akcie nakoupit. O havárii se přitom v analýze ani nezmínili.

Když za sebou akcie BP měly propad o 11 procent, analytik společnosti Citigroup Mark Fletcher vystoupil na jejich obranu s tvrzením, že propad je vzhledem k předpokládaným nákladům na likvidaci škod přehnaný.

Reuters prozkoumal doporučení 34 analytiků a zjistil, že 27 z nich ještě 11. května doporučovalo akcie BP buď koupit, nebo u nich měli alespoň pozitivní výhled. Zbylých sedm radilo akcie držet. Ani jeden neradil akcie prodat. Od 11. května přitom akcie BP ztratily dalších 35 %, což pro investory znamená ztráty v řádu miliard dolarů. Nyní se akcie BP prodávají za 31,60 USD, což je proti 20. dubnu propad o 50 procent.

Reuters si proto klade otázku, jak je možné, že tolik analytiků radilo tak špatně. Připouští sice, že chybovat je lidské a že Wall Street má tendenci chovat se jako stádo, jednomyslná mýlka ale svědčí o něčem jiném.

Jako řada jiných velkých firem je i BP významným klientem investičních bank a makléřských společností z Wall Street. Za posledních pět let vydala BP cenné papíry za více než 38 miliard a hojně využívá služeb analytiků. Za tyto služby analytikům i platí, a ne málo. Snaha úřadů tyto nešvary vymýtit sice nevyznívá naprázdno, protože k doporučení prodávat už se hlásí více analytiků než před 10 lety, i tak je ale vidět, že reformy jsou nedostatečné.