Sojuz s ruským kosmonautem Fjodorem Jurčichinem a dvěma americkými astronauty Shannon Walkerovou a Douglasem Wheelockem zakotvil u ISS podle plánu v pátek v 0:21 SELČ. Jubilejní stý let k vesmírné stanici od začátku její stavby v roce 1998 neprovázely žádné komplikace. "Měli jsme skvělý start a skvělé přistání," řekl Jurčichin ruskému letovému středisku v Moskvě.

Ve 4:52 SELČ se podařilo zcela utěsnit spojovací tunel mezi ruskou lodí a stanicí a trojice nových astronautů se setkala s dosavadní posádkou stanice. Tu tvoří ruští kosmonauti Alexander Skvorcov a Michail Kornijenko a Američanka Tracy Caldwellová-Dysonová.

Ženy ve vesmíru už dávno nejsou výjimkou

Po příletu Walkerové jsou poprvé v historii v posádce ISS dvě ženy. Server Space.com připomíná, že tento milník přichází v době dvou výročí ženských úspěchů v kosmonautice. Sojuz odstartoval z kazašského kosmodromu Bajkonur 16. června, v den 47. výročí startu první ženy ve vesmíru Valentiny Těreškovové. Dnešek je 27. výročím letu první americké astronautky Sally Rideové.

Historicky nejvíc žen najednou bylo ve vesmíru letos v dubnu během dvoutýdenní výpravy raketoplánu Discovery. Ke Caldwellové-Dysonové z posádky ISS přiletěly na palubě raketoplánu další dvě Američanky a jedna Japonka.

Současná posádka ISS by během pobytu na oběžné dráze měla několikrát vystoupit do vesmíru, uvést do provozu nové vybavení stanice a udržovat ji v chodu. "Pravděpodobně největší úkol, který máme před sebou, je přivést stanici k plnému využití," řekl před startem do kosmu Wheelock.

ISS v příštích měsících také očekává poslední dvě návštěvy amerických raketoplánů, jejichž provoz bude poté zastaven. V polovině září by ke stanici měl letět Discovery, v listopadu pak Endeavour. Následně bude dopravu kosmonautů na stanici zajišťovat pouze Rusko.