Španělský kabinet ve středu schválil návrh reforem tamního trhu práce. Příslušný dekret by měl začít platit už ve čtvrtek, nicméně 22. června o něm ještě má hlasovat parlament. Pokud si ale politické strany vynutí oficiální ratifikační proces, může se hlasování o reformách ještě hodně protáhnout. Už teď se ozývají hlasy, že pak by mohla ratifikace trvat i více než rok. Uvedla to agentura Reuters.

Jádrem přijatých reforem je snaha motivovat firmy k přijímání zaměstnanců, čímž by přispěly ke zlepšení výkonnosti ekonomiky. Ta se potýká se strukturálními problémy a nepříliš dobrým stavem veřejných financí. Španělsko na tom sice s poměrem zadlužení k hrubému domácímu produktu není tak špatně jako Řecko, finanční trhy jsou ale z tempa zadlužování nervózní a trestají Španělsko tím, že požadují vyšší úroky za nové úvěry.

Nová pravidla mají umožnit firmám uzavírat pro ně výhodnější pracovní smlouvy se zaměstnanci. V případě ukončení pracovního poměru jim nebudou vyplácet odstupné ve výši platu za 45 dní za každý odpracovaný rok, ale jen za 33 dní. Španělsko se potýká s dvacetiprocentní nezaměstnaností.

Kabinet schválil návrh reforem na mimořádném zasedání, uprostřed týdne běžně nezasedá. Premiér José Zapatero tak může vzít schválený dokument s sebou do Bruselu na čtvrteční summit Evropské unie a ukázat tam, že dělá pro zlepšení ekonomiky maximum. Jádro EU totiž pokládá Španělsko za jednu z problematických zemí, jejichž potíže táhnou ke dnu celou eurozónu a jsou viníky současné finanční krize a poklesu kurzu eura.