Na tento projekt kraj získal více než 126 milionů korun z Evropské unie."Centra by měla lidem pomoci získat dovednosti potřebné pro vykonávání nejrůznějších profesí či si prohloubit již dříve získanou kvalifikaci. Za prioritní v současné době považujeme zejména obory, kterých je na trhu práce nedostatek, tedy obory strojírenské, elektrotechnické, stavební, dále pak vybrané obory služeb, zejména řemeslného charakteru," řekl krajský radní Jiří Nosek, který je odpovědný za oblast školství.

Dotace z evropských fondů budou směřovat do Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Hradební v Hradci Králové, které se zabývá strojírenstvím a obnovitelnými zdroji energie. Zdejší centrum obdrží 25 milionů korun. Dalších 34,5 milionu dostane hradecká Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hradec Králové, Vocelova se zaměřením na automobilový průmysl a dopravu. Podporu ve výši 29 milionů rovněž může očekávat Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební arch. Jana Letzela v Náchodě a zhruba 38 milionů korun půjde do České lesnické akademie v Trutnově.

Školy díky financím z unie získají moderní vybavení pro výuku. Vzdělávat se v nich budou moci i žáci z ostatních středních škol v Královéhradeckém kraji. Díky rozšíření programů výuky celoživotního vzdělávání bude možné jednak dodat na trh práce například nedostatkové strojírenské profese, jednak to školám pomůže v příštích letech zmírnit očekávaný pokles žáků, kteří budou do středních škol přicházet.

Špičkově vybavených vzdělávacích center by mělo v kraji do roku 2013 tímto způsobem fungovat více. S dalšími se počítá ve Střední průmyslové škole v Trutnově, Integrované střední škole v Nové Pace, Střední uměleckoprůmyslové škole hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové. Královéhradecký kraj chce celkem na projekty vzdělávacích center získat z Evropské unie zhruba čtvrt miliardy korun.