Za neprozíravé považuje rozhodnutí soudu, který nezabránil plánovanému stěhování Slovanské epopeje do Prahy, starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý (ODS).

Vnuk tvůrce díla Alfonse Muchy John požádal soud, aby vydal předběžné opatření, jímž by zakázal stěhování 20 pláten z krumlovského zámku, protože Praha pro ně nemá požadovanou expozici. Soud mu ale nevyhověl.

Umožnil tak, aby se dílo stěhovalo z jednoho provizoria do druhého.

Dílo bude v Moravském Krumlově vystaveno do 15. července. Pak by měly být obrazy sejmuty, srolovány a po 45 letech odvezeny.

"Je to prostě lumpárna. Nebýt Moravského Krumlova, epopej by již patrně neexistovala. Samotný tvůrce díla by jistě s nyní plánovaným stěhováním nesouhlasil," řekl ČTK starosta Muchových rodných Ivančic na Brněnsku Vojtěch Adam (KSČM).

Odpůrci stěhování upozorňují na to, že malíř Mucha sice daroval epopej Praze, ale pod podmínkou, že pro ni vystaví pavilon, což se nestalo. Umístěna by měla být v tamním Veletržním paláci, který podle Johna Muchy neodpovídá představám umělce.

Darovaná epopej

"Prostě si 81 let neplnila své povinnosti jasně formulované v darovací smlouvě. Nesplnila je dodnes, přesto chce umístit dílo do provizoria. Je přitom pravděpodobné, že soudy při dalších řízeních rozhodnou, že byly darovací podmínky naplněny," uvedl Mokrý.

Teoretickým výsledkem může být podle něj i to, že bude vlastnictví epopeje ze strany Prahy zcela zpochybněno.

Cyklus 20 rozměrných pláten zobrazuje náměty ze slovanské historie. V Praze se dílo nikdy nevystavovalo. Za druhé světové války bylo silně poškozeno, později bylo zrestaurováno na zámku v Moravském Krulově, kde jej ročně obdivují tisíce turistů.